FOTOCZEWA

Serwis fotoreportersko-prasowy. Niezależni, niepoprawni, niepokorni

Komunikacja

Solbus głośniejszy od Ikarusa ? Prawda, czy fałsz ?

foto: Marcin Biś
foto: Marcin Biś

Od kiedy na częstochowskie ulice wyjechały pierwsze hybrydowe autobusy gazowo-elektryczne marki Solbus pojawiają się opinie, że nowe hybrydy są głośniejsze od leciwych Ikarusów, czy rzeczywiście tak jest ? Sprawdziliśmy to !

Za pomocą specjalnej aplikacji zmierzyliśmy poziom hałasu jaki występuje w najpopularniejszych pojazdach komunikacji miejskiej, którymi dysponuje MPK w Częstochowie Sp z o o. Aby pomiar był sprawiedliwy został on dokonany w tych samych warunkach na tym samym odcinku (z wyjątkiem oczywiście tramwajów). Mierzenie poziomu hałasu rozpoczęliśmy w momencie, gdy pojazd ruszał z przystanku, a kończyliśmy, gdy dojeżdżał do kolejnego przystanku. Warto odnotować, że pojazd między przystankami był cały czas w ruchu (nie stał w korku, ani na światłach).

Według naszych pomiarów najgłośniejszym pojazdem komunikacji miejskiej okazał się Ikarus 280.70E, który został wyprodukowany w 1997 roku. Średni poziom hałasu podczas jazdy w tym autobusie wyniósł 72 db. Drugie miejsce przypadło tramwajowi Konstal 105Na, który uzyskał 71 db, trzecie miejsce zajął MAN NL202 z średnim poziomem hałasu wynoszącym 70 db.

W krótkiej wersji Solbusa średni poziom hałasu wyniósł 68 db, a w wersji przegubowej zaledwie 65 db. Z kolei najniższy średni poziom hałasu zanotowaliśmy w Mercedesie-Benz O345G, który wyniósł 64 db.

Wyniki pozostałych pojazdów znajdziecie Państwo na Naszym profilu na Facebook..

Autor: Marcin Biś