FOTOCZEWA

Serwis fotoreportersko-prasowy. Niezależni, niepoprawni, niepokorni

Miasto

W Urzędzie Miasta podsumowano projekt „Budowa infrastruktury informatycznej dla Subregionu Północnego E – region Częstochowski”

foto: Materiały prasowe
foto: Materiały prasowe

W sali sesyjnej Urzędu Miasta podsumowano 18 grudnia projekt „Budowa infrastruktury informatycznej dla Subregionu Północnego E – region Częstochowski”, który miasto realizowało wspólnie z 30 miastami i gminami z sąsiednich powiatów.

Realizacja rozpoczętej w 2011 roku inwestycji zakładała budowę połączenia teleinformatycznego, umożliwiającego dostęp do sieci szerokopasmowej mieszkańcom, przedsiębiorstwom i instytucjom z powiatów: częstochowskiego, kłobuckiego, myszkowskiego oraz miasta Częstochowy. Łączna długość infrastruktury światłowodowej, która powstała w ramach projektu to 345 km.

– Wszyscy wiemy, jak ważny w dzisiejszych czasach jest szybki i bezproblemowy dostęp do sieci internetowej – nie tylko dla rozrywki czy edukacji, ale także prowadzenia biznesu. Dla Częstochowy, która stale rozwija swoją ofertę inwestycyjną, ten projekt jest ważny także dlatego, że pozwala objąć siecią tereny przemysłowe, co ma wpływ na ich atrakcyjność dla przyszłych i obecnych inwestorów – mówi prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk.

Oprócz realizacji samej sieci, inwestycja zakładała również stworzenie w gminach publicznych punków bezprzewodowego dostępu do internetu oraz budowę Centrum Zarządzania i Dystrybucji Siecią Subregionalną. Główne cele, które przyświecały inwestycji, to m.in.: podniesienie konkurencyjności i atrakcyjności gospodarczej regionu dla potencjalnych inwestorów, umożliwienie podłączenia mieszkańców i podmiotów gospodarczych w regionach, pobudzenie konkurencyjności na lokalnym rynku telekomunikacyjnym, zmniejszenie kosztów funkcjonowania administracji publicznej oraz zwiększenie jej efektywności, a także rozwój społeczeństwa informacyjnego i nowych usług okołoinformatycznych.

Cała inwestycja kosztowała prawie 24 mln zł. Większość, bo 20 mln dała Unia Europejska, resztę zabezpieczyło w swoich budżetach 30, biorących udział projekcie samorządów.

Udostępnienie całej sieci nastąpi w pierwszej połowie przyszłego roku, po zrealizowaniu zadań końcowych. Najważniejsze z nich to: rozliczenie finansowe, utworzenie jednostki organizacyjnej ds. eksploatacji infrastruktury (powołanie Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Subregionu Północnego ds. rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego), przygotowanie założeń organizacyjno-finansowych funkcjonowania jednostki, ogłoszenie przetargu na „Wybór Operatora Infrastruktury światłowodowej” – styczeń 2016 r., przekazanie sieci do zarządzania utworzonej jednostce samorządowej, a dalej do operatora infrastruktury.

Dodane przez: Marcin Biś
Foto/Źródło: Materiały prasowe UM w Częstochowie