FOTOCZEWA

Serwis fotoreportersko-prasowy. Niezależni, niepoprawni, niepokorni

Miasto

ZIELONE TOROWISKO, TRÓJKĄT MANEWROWY I PRZYSTANEK AUTOBUSOWY PRZY DWORCU PKP ZAMIAST LINI NA PARKITKĘ ? CZEMU NIE…

foto: Marcin Biś
foto: Marcin Biś

Włodarze miasta postanowili wycofać się z budowy linii tramwajowej na Parkitkę. W zamian za nową linię tramwajową planowany jest remont obecnej infrastruktury tramwajowej oraz zakup 15 nowych tramwajów. MPK w Częstochowie Sp. z o.o. zgłosiło wniosek o uzyskanie środków unijnych na modernizację torowiska miejskiego oraz zakup 15 nowych tramwajów. Może warto zastanowić się, aby w ramach inwestycji powstało zielone torowisko, trójkąt manewrowy oraz przystanek autobusowo-tramwajowy przy dworcu PKP.

Trójkąt manewrowy lub awaryjna pętla
W razie kolizji z udziałem tramwaju lub awarii jednego ze składów na odcinku od zajezdni tramwajowej do pętli przy ul. Kiedrzyńskiej powstaje dezorganizacja komunikacji tramwajowej. Jednak już niebawem może się to zmienić. Jeśli MPK udałoby się pozyskać fundusze europejskie na remont torowiska to Spółka przewiduje zlecić projektantowi rozważenie możliwości lokalizacji toru odstawczego lub trójkąta manewrowego w takim miejscu, które najlepiej spełniałoby swoją funkcję. O budowie pętli awaryjnej lub trójkąta manewrowego przy Megasamie mówi się już od dawna, niestety wysokie koszty inwestycji oznaczają, że z miejskiej kasy taka inwestycja nie zostanie zrealizowana. Jednak, gdyby Częstochowie udało się pozyskać środki europejskie na remont torowiska to wówczas nie byłoby przeszkód, aby owa inwestycja powstała.

Zielne torowisko
W naszym mieście zieleni zdecydowanie brakuje. Dlatego skoro większość torowiska ma zostać wymienione to może warto, aby Częstochowa poszła śladami Krakowa, Torunia, czy Poznania i zainwestowała w zielone torowisko ? Takie torowisko na pewno zwiększa walory estetyczne, ekologiczne, a przede wszystkim wizualnie wyglądałoby dużo ładniej Budowa zielonego torowiska wcale nie jest trudniejsza, ani droższe, ponieważ wystarczy zastosować modułowy system mocowania szyn ERS-M, luki pomiędzy podkładami, a szynami należy wypełnić humusem i zasadzić trawę. Dzięki zastosowaniu specjalnego humusu emisja hałasu oraz wibracje są mniejsze niż przy budowie klasycznego torowiska. Jak widać zielone torowisko to same zalety, więc miejmy nadzieję, że takie torowisko powstanie także w Częstochowie.

PRZYSTANEK AUTOBUSOWO-TRAMWAJOWY PRZY DWORCU PKP
Inną inwestycją jaka mogłaby powstać w ramach remontu torowiska to budowa przystanku autobusowo-tramwajowego przy dworcu PKP w kierunku centrum. PAT oznacza, że autobus wjeżdża na torowisko i korzysta z tego samego przystanku co tramwaj. Takie przystanki są często stosowane w innych miastach, natomiast w naszym mieście takie rozwiązanie zostało po raz pierwszy i do tej pory ostatni zastosowane na ulicy Orkana podczas budowy linii tramwajowej.

Znajdziesz nas także na Facebook.

Autor: Marcin Biś

ZOSTAW ODPOWIEDŹ