Szukaj

dzisiaj jest 20/05/2024 18:28

27 maja obchodzony jest Dzień Samorządu Terytorialnego

27 maja obchodzony jest Dzień Samorządu Terytorialnego. W tym roku pierwsze w pełni wolne i demokratyczne wybory w Polsce po wojnie – wybory do rad gmin z 27 maja 1990 roku, wspominane są szczególnie. Mija dokładnie 30 lat od tamtego dnia. Czas epidemii nie sprzyja świętowaniu, ale bilans minionych trzech dekad dowodzi, że samorządy zadały praktyczny egzamin.

– Samorząd lokalny stał się przez te 30 lat wielką wartością polskiej demokracji, bo zdał egzamin praktyczny w wielu wymiarach – komentuje prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk. – Samorządy dobrze wykorzystały możliwości rozwojowe, jakie dały im rozszerzone w latach 90. kompetencje, a później integracja z Unią Europejską. Samorząd jest bliżej ludzi i lepiej zna ich realne potrzeby, więc lokalna dystrybucja środków i usług jest bardziej skuteczna i efektywna. Jeśli tylko samorząd, mimo obecnych zagrożeń, przetrwa w Polsce w kształcie zapewniającym skuteczne, zgodne z lokalnymi potrzebami zarządzanie i wyznaczanie kierunków rozwoju, z pewnością będą powody, aby nadal cieszyć się z jego osiągnięć.

Mimo jubileuszu tegoroczny Dzień Samorządu, z uwagi na stan epidemii, nie może być obchodzony poprzez organizację tematycznego koncertu, jaki stał się w Częstochowie w ostatnich latach tradycją tego święta (m.in. obok rodzinnego pikniku podmiotów ekonomii społecznej). Przypomnijmy, że rok temu odbył się koncert pod hasłem „Wolność” (w rocznicę czerwcowych wyborów 1989 r.), a w 2018 r. –  Roku Praw Kobiet – widowisko muzyczne „Puls” poświęcone poetce Halinie Poświatowskiej. Wcześniej z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego miasto organizowało muzyczne wydarzenia poświęcone innym znanym osobom związanym z Częstochową: Kalinie Jędrusik, Januszowi Gniatkowskiemu czy Krzysztofowi Komedzie.

30-lecie w kameralny sposób świętują samorządowcy, samorządy i stowarzyszenia samorządowe z całej Polski .

Z okazji jubileuszu np. Związek Miast Polskich zaprasza do zajrzenia na stronę internetową www.miasta.pl. Przygotowano tam materiały przygotowane specjalnie na 30-lecie samorządu terytorialnego: wywiady z samorządowcami, kalendarium 30-lecia polskiego samorządu i Związku Miast Polskich, wspomnienia o ludziach, którzy budowali samorządność w naszym kraju, refleksje współczesnych liderów polskich miast czy zwiastun filmu dokumentalnego, nad którym ZMP obecnie pracuje.

27 maja – z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego – na masztach przy głównym budynku Urzędu Miasta Częstochowy – siedzibie Rady Miasta i Prezydenta Częstochowy – zawisła flaga państwowa i flagi Miasta Częstochowy.

źródło: UM Częstochowy

UDOSTĘPNIJ

Facebook
Twitter
LinkedIn

KOMENTARZE

POLECANE ARTYKUŁY

AUTOR ARTYKUŁU

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Najnowsze komentarze