Szukaj

dzisiaj jest 23/05/2024 11:20

10 lat Muzeum Zdzisława Beksińskiego w Częstochowie

foto: Materiały Prasowe UM Częstochowy
foto: Materiały Prasowe UM Częstochowy

W Miejskiej Galerii Sztuki, z okazji dziesięciu lat istnienia Muzeum Zdzisława Beksińskiego, można oglądać niezwykłą wystawę.

Muzeum Beksińskiego istnieje od lutego 2006 roku. Zbiór z kolekcji Anny i Piotra Dmochowskich od samego początku wzbudzał ogromne zainteresowanie zwiedzających. Po dziesięciu latach prezentacji, MGS przygotowała niespodziankę, która podsumowuje dotychczasową działalność oraz prezentuje całkiem nową odsłonę Muzeum.

Najnowsza wystawa – w uzupełnieniu stałej ekspozycji dzieł malarskich – składa się z 87 rysunków oraz fotografii pozostających w depozycie MGS, ale prezentowanych tylko raz, dziesięć lat temu – podczas otwarcia Muzeum Zdzisława Beksińskiego w Częstochowie. Potem rysunki i fotografie przeznaczone były, jako wystawy wędrujące, do prezentacji w innych ośrodkach sztuki w Polsce – m. in. w Domu Artysty Plastyka ZPAP w Warszawie, w Miejskiej Galerii Sztuki w Zakopanem, Centrum Kultury Zamek we Wrocławiu, Galerii Gardzienice w Lublinie, Galerii Wieża Ciśnień w Koninie, Galerii Sztuki współczesnej w Opolu.

Malarstwo
W Muzeum oglądać można 50 obrazów oraz cześć przekazanych w depozyt rysunków. Obrazy pochodzą głównie z okresu lat 1983 do 1995. Była to epoka przełomowa w twórczości Beksińskiego. Pomiędzy połową lat sześćdziesiątych, gdy zaczął malować, a mniej więcej 1988 rokiem tworzył on dzieła czysto fantastyczne, bardzo kolorowe, z bogatym światłem, rozbudowanym drugim planem, a równocześnie z nutką persiflażu, żartu i humoru. Później zaczął malować obrazy bardziej oschłe, bez drugiego planu, bez perspektywy, z płaskim, ale subtelnie „utkanym” tłem, w tonacjach raczej przygaszonych i z ogromną troską o formę. Owa forma, którą nazywał „gotycką”, w przeciwieństwie do poprzedniej, którą określał jako „barokową”, zbliżała jego obrazy stworzone pod koniec życia do rysunków z czasów młodości, które wiele czerpały z abstrakcji.

Rysunek
Kolekcja rysunków obejmuje przede wszystkim rysunki z początku twórczości artysty z lat 50-tych a także prace z lat 60-tych i 70-tych. Rysunki są „unaocznieniem”, „zmaterializowaniem” w technikach artystycznych obrazów zaczerpniętych z podświadomości artysty. Ponure introwertyczne wizje Beksińskiego wyrażają jego lęki, osobiste przeżycia – wewnętrzne demony, które posiada każdy z nas, a które każda kultura zawiera w mitach i symbolach. Rysunki Beksińskiego nie podlegają klarownym interpretacjom, zresztą sam artysta unikał przypisywania jego dziełom jakichkolwiek znaczeń. Odbiorca może sam zanurzyć się w jego wizjach, odkrywając piękno pod warstwą brzydoty. Artysta stosował różne techniki: rysunek ołówkiem, piórem, kredką, węglem – monotypie, heliografie, pojawiła się też cała skala poszukiwań formalnych.

Fotografia
Z kolei fotografie Zdzisława Beksińskiego to prace wyróżniające się innowacyjnym podejściem, kreatywnością i wysokim poziomem. Niekwestionowane artystyczne walory spowodowały, że Beksiński do dziś zaliczany jest do grona najwybitniejszych i najbardziej odkrywczych fotografików lat 50. Wykonane wówczas zdjęcia świadczą o skłonności Beksińskiego do silnych zniekształceń figury ludzkiej i do poszukiwań czysto estetycznych, abstrakcyjnych, które rozwinęły się jego późniejszej twórczości. Beksiński był jednym z prekursorów fotografii kreacyjnej, w niej tylko widząc przyszłość fotografii w ogóle. Na początku lat 60-tych Beksiński uznał, że fotografia nie pozwala na pełne oddanie jego wizji estetycznych, zarzucił ją na zawsze i zajął się rysunkiem. Jego dorobek fotograficzny znajduje się w zbiorach muzealnych i kolekcjach prywatnych, m.in. Anny i Piotra Dmochowskich.

Zachęcamy do odwiedzania i polubienia Naszego profilu na Facebook.

Dodane przez: Marcin Biś
Źródło/Foto: Materiały Prasowe UM Częstochowy

UDOSTĘPNIJ

Facebook
Twitter
LinkedIn

KOMENTARZE

POLECANE ARTYKUŁY

AUTOR ARTYKUŁU

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Najnowsze komentarze