FOTOCZEWA

Serwis fotoreportersko-prasowy. Niezależni, niepoprawni, niepokorni

Imprezy/Uroczystości

Częstochowa uczciła 78. rocznicę zakończenia II wojny światowej

Częstochowianie – zgodnie z tradycją – upamiętnili 78. rocznicę zakończenia II wojny światowej pod pomnikiem „Poległym w obronie Ojczyzny”. Uroczystości rocznicowe odbyły się na zmodernizowanym i bardziej zielonym placu Pamięci Narodowej. Rozpoczęło je wystąpienie prezydenta Częstochowy Krzysztofa Matyjaszczyka, w którym przypomniał o zwycięstwie nad totalitaryzmem.

– Minęły już trzy pokolenia, ale ta wojna w dalszym ciągu wymaga refleksji; szczególnie w kontekście wydarzeń zza naszej wschodniej granicy, gdzie rozgrywa się prawdziwy dramat narodu ukraińskiego, który dzielnie stawia opór rosyjskiemu agresorowi – mówił prezydent. – Głęboko wierzę, że Europa będzie szła w kierunku wolności, demokracji i prawdy, nawet wtedy, gdy jest bardzo trudna i bolesna.

W obchodach uczestniczyli kombatanci, przedstawiciele parlamentu, władz województwa, miasta i powiatu, Wojskowego Centrum Rekrutacji w Częstochowie, służb mundurowych, uczniowie częstochowskich szkół oraz mieszkańcy miasta. Zmówiono modlitwę ekumeniczną. Zgodnie z tradycją Kompanię Honorową wystawiła Jednostka Wojskowa Komandosów z Lublińca.

Kwiaty pod pomnikiem „Poległym w obronie Ojczyzny” w imieniu władz Miasta Częstochowy złożyli prezydent Krzysztof Matyjaszczyk, przewodniczący Rady Miasta Zbigniew Niesmaczny oraz zastępca prezydenta Ryszard Stefaniak.

Organizatorzy uroczystości: Związek Inwalidów Wojennych Zarząd Okręgowy w Częstochowie i Urząd Miasta Częstochowy.

foto/źródło: UM Częstochowy