FOTOCZEWA

Serwis fotoreportersko-prasowy. Niezależni, niepoprawni, niepokorni

Miasto

Zostaw 1,5 % w Częstochowie

Trwają rozliczenia skarbowe. Częstochowski magistrat zachęca do przekazania 1,5 procent ze swojego podatku organizacjom działającym w naszym mieście. Pełna lista OPP uprawnionych do otrzymania takiego wsparcia znajduje się na stronie UM Częstochowy.

Przekazanie części podatku dochodowego od osób fizycznych na rzecz częstochowskich Organizacji Pożytku Publicznego (OPP) nic nas nie kosztuje, a składa się na pomoc być może komuś bardzo potrzebującemu, a przynajmniej zasila podmioty i stowarzyszenia robiące w Częstochowie bardzo wiele dobrego w przeróżnych sferach – sportu i rekreacji, kultury, pomocy społecznej, działalności na rzecz osób starszych czy ochrony zwierząt.
Częstochowianki i częstochowianie rozumieją sens zostawiania tego kapitału we własnym mieście. Dowodem na to są rosnące kwoty „procentowe” wpływające do budżetów działających tutaj NGO. W 2011 roku suma środków przekazanych częstochowskim OPP wyniosła ponad 900 tys. zł, w 2015 roku przekroczyła 1,1 mln zł, a w roku 2021 – sięgnęła blisko 2,5 mln zł.
Na liście znajdują się organizacje, które mają prawo otrzymywać 1,5 % (tzn. nie prowadzą działalności gospodarczej polegającej na wytwarzaniu wyrobów przemysłu elektronicznego, paliwowego, tytoniowego, spirytusowego, winiarskiego, piwowarskiego, a także pozostałych wyrobów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,5% oraz wyrobów z metali szlachetnych albo z udziałem tych metali, lub handlu tymi wyrobami).
foto/źródło: UM Częstochowy