FOTOCZEWA

Serwis fotoreportersko-prasowy. Niezależni, niepoprawni, niepokorni

Miasto

W Parku Lisiniec służby szkoliły się w niesieniu pomocy nad wodą

W niesieniu pomocy nad wodą wprawiali się tam strażacy, policjanci, funkcjonariusze Straży Miejskiej oraz ratownicy Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.  Ćwiczenia z ratownictwa wodnego zorganizowano  w Parku Lisiniec – zresztą nie po raz pierwszy. Jego okolice często patrolowane są przez strażników miejskich czy policjantów – w tym przez patrole konne. Można tam również spotkać funkcjonariuszy na rowerach. 

Wśród korzystających z Parku zdarzają się – niestety – osoby nie stosujące się do regulaminu, podstawowych zasad bezpieczeństwa i pływające ,,na dziko” w miejscach, gdzie nie ma ratowników. I to tego rodzaju kłopotliwi goście Parku potrzebują potem bardzo często pomocy. Środowe ćwiczenia z ratownictwa wodnego były więc także treningiem niesienia ratunku takim właśnie, nieodpowiedzialnym, przeceniającym swoje możliwości osobom.

Przy okazji Straż Miejska przestrzega przed wszelkimi niebezpiecznymi i brawurowymi zachowaniami w okolicach akwenów. Nad wodą nie należy spożywać alkoholu i innych substancjach odurzających, będących częstą przyczyną utonięć. Do zbiornika wodnego należy wchodzić, schładzając się wodą stopniowo. Kontakt rozgrzanego ciała z zimną wodą może grozić szokiem termicznym.

Straż Miejska przestrzega również przed skokami do wody i apeluje, aby skoki na tzw. „główkę” wykonywać – jeśli koniecznie tego właśnie chcemy – wyłącznie w miejscach do tego wyznaczonych. Przypomina jednocześnie hasło jednej ze swoich letnich akcji związanych z bezpieczeństwem nad wodą – „Płytka wyobraźnia to kalectwo”.

Latem częstochowska Straż Miejska będzie nadal patrolować okolice Parku Wypoczynkowego Lisiniec i dbać o to, by odwiedzający wypoczywali w spokoju. Ćwiczenia z ratownictwa wodnego także będą powtarzane.

foto/źródło: UM Częstochowa