FOTOCZEWA

Serwis fotoreportersko-prasowy. Niezależni, niepoprawni, niepokorni

Miasto

„Twoje bezpieczne mieszkanie” – kampania informacyjno-prewencyjna

„Twoje bezpieczne mieszkanie” to hasło kampanii informacyjno-prewencyjnej, za którą odpowiada Zakład Gospodarki Mieszkaniowej „TBS” oraz Komenda Miejska Policji w Częstochowie.

Sezon wakacyjny zachęca do wyjazdów i dalekich podróży. Niestety, właśnie w tym czasie, kiedy nie ma nas w domu, z większym natężeniem uaktywniają się złodzieje. Jak nie dać się okraść i po wakacyjnych wojażach powrócić do bezpiecznego domu – o tym mówi najnowsza broszura edukacyjna „Twoje bezpieczne mieszkanie” wydana przez Zakład Gospodarki Mieszkaniowej „TBS” oraz Komendę Miejską Policji pod patronatem Prezydenta Miasta Częstochowy Krzysztofa Matyjaszczyka.

Jak wynika z policyjnych statystyk, włamania do mieszkań stają się codziennością. Tylko w 2017 roku Policja w Polsce odnotowała 65 514 kradzieży z włamaniem, w 2018 – 66 510, w  2019 – 69 253, w 2020 – 72 502, zaś w 2021 – 71 625. Od stycznia 2022 roku w Częstochowie doszło do 74 kradzieży z włamaniem do mieszkań i garaży. Do 19 włamań doszło na terenie powiatu częstochowskiego (dane: KOMENDA GŁÓWNA POLICJI – stan na 15.06.2022). Dane nie napawają optymizmem, dlatego ZGM TBS wspólnie z KMP po raz kolejny reaktywują akcję ostrzegawczą.

– Bezpieczeństwo mieszkańców jest dla nas bardzo ważne. Chciałbym, żeby częstochowianki i częstochowianki czuli się bezpiecznie nie tylko na ulicach miasta, ale również w swoich mieszkaniach, a także wyjeżdżając z nich. Dlatego w czasie wakacji warto zabezpieczyć nasze mieszkania przed ewentualnym włamaniem czy kradzieżą. Może w tym pomóc edukacyjna akcja ZGM i częstochowskiej policji – mówi Krzysztof Matyjaszczyk, prezydent Częstochowy.

W ramach miejskiej akcji przygotowano spot radiowy, plakat, a także broszurę „Twoje bezpieczne mieszkanie”, która zawiera zestaw sprawdzonych rad, które mogą okazać się przydatne, gdy planujemy opuścić nasze mieszkanie. Z książeczki dowiemy się m.in., jak działa złodziej oraz co powinno nas zaniepokoić np. głuche połączenia telefoniczne, szarpanie za klamkę drzwi wejściowych, pozostawione na wycieraczce ulotki reklamowe czy zrzucone na podwórko pranie.

– Niestety, pomimo wielu ostrzeżeń, część z nas wciąż lekceważy zasady bezpieczeństwa, licząc na to, że złodziej ominie nasze mieszkanie. Jednak po urlopie możemy zostać naprawdę niemile zaskoczeni. Dlatego przed tzw. sezonem warto wziąć sobie do serca nawet najprostsze rady. Być może to właśnie one uchronią nas przed przykrymi konsekwencjami włamań do mieszkań i kradzieży – mówi Paweł Konieczny, dyrektor naczelny, prezes zarządu ZGM TBS w Częstochowie.

Pamiętajmy, nigdy nie otwierajmy domofonem drzwi wejściowych ani drzwi do mieszkania obcym osobom, zanim nie upewnimy się, że nie stoi za nimi złodziej. Zawsze zamykajmy za sobą drzwi na klucz. Na co dzień  – w kwestii bezpieczeństwa – „współpracujmy”  również z sąsiadami.

– Jestem przekonany, że najlepszym zabezpieczeniem domu lub mieszkania jest życzliwy sąsiad. Rozmawiajmy z sąsiadami o bezpieczeństwie w naszym miejscu zamieszkania, ustalajmy wspólnie, jak zachować „sąsiedzką czujność” – mówi Paweł Konieczny.

Kiedy na dłuższy czas opuszczamy mieszkanie (urlop, pobyt w szpitalu), możemy zostawić  sąsiadowi lub innej zaufanej osobie klucze do domu i poprosić o codzienne zapalanie światła w różnych pomieszczeniach, włączenie radia lub telewizji czy wyjmowanie ze skrzynki korespondencji – to wszystko stworzy wrażenie, że w mieszkaniu stale ktoś przebywa. Pamiętajmy o tym, by nie przechowywać w domu znacznych kwot pieniędzy oraz wartościowej biżuterii. Warto także zamontować wizjer i łańcuch, a klucz chować w bezpiecznym miejscu – nigdy pod wycieraczką.

– Częstochowska policja dba o bezpieczeństwo mieszkańców i ich mienie podczas codziennej służby. W tym roku policjanci ustalili już 32 sprawców włamań z kradzieżą. Apelujemy do mieszkańców o przezorność i prawidłowe zabezpieczenie swojego mienia, szczególnie podczas naszej nieobecności. Prosimy również o reagowanie, gdy tylko zauważymy cokolwiek, co budzi nasz niepokój w okolicach miejsca zamieszkania oraz zwracanie uwagi na to, co dzieje się wokół nas – radzi mł. insp. Dariusz Kiedrzyn – Komendant Miejski Policji w Częstochowie.

Uwaga, media społecznościowe też mogą być źródłem informacji dla złodzieja. Dlatego zdjęcia z urlopu zamieszczajmy dopiero po powrocie.

Mieszkańcu!
Niezwłocznie zadzwoń na numer alarmowy 997 lub 112, gdy:
– zauważysz cokolwiek, co wzbudzi twój niepokój w miejscu zamieszkania
– usłyszysz hałasy w mieszkaniu sąsiada, a wiesz o tym, że wyjechał
– widząc zagrożenie – nie narażaj się sam, nie płosz przestępców, nie sprzątaj śladów włamania, tylko natychmiast powiadom policję

foto/źródło: UM Częstochowa