FOTOCZEWA

Serwis fotoreportersko-prasowy. Niezależni, niepoprawni, niepokorni

Miasto

Wsparcie dla ponad 180 uchodźców przy ul. Koksowej

Ponad dwa miesiące od uruchomienia przez miasto obiektu tymczasowego zakwaterowania uchodźców w udostępnionym przez Liberty Częstochowa budynku przy ul. Koksowej, przebywa w nim ponad 180 osób z Ukrainy.

Oprócz korzystania z pokoi dających możliwość nieco większej prywatności niż w innych miejscach zbiorowego zakwaterowania uchodźcy mają tam oczywiście zapewnione całodzienne wyżywienie. Mogą korzystać także z kuchni, pralni czy suszarni. Na miejscu – m.in. dzięki społecznej pracy wolontariuszy, w tym miejskich urzędników – urządzono i wyposażono świetlicę, przeznaczoną zarówno dla dzieci młodszych, jak i starszych.

Od niedawna dzieci mogą bawić się na placu zabaw, który powstał (m.in. dzięki sponsorom) w pobliżu wejścia do budynku. Przed Dniem Dziecka odbyła się na nim zabawa z dodatkowymi atrakcjami dla najmłodszych.  Darczyńcy wcześniej podarowali również sprzęt AGD oraz środki czystości i higieny, wykorzystywane na terenie obiektu.

Przypomnijmy, że Liberty Częstochowa Sp. z o.o. udostępniła bezpłatnie pięciokondygnacyjny budynek wraz z pokryciem m.in. kosztów mediów, monitoringu i ochrony, natomiast Urząd Miasta zorganizował pobyt uchodźców (wraz z niezbędnymi zakupami m.in. sprzętu AGD oraz przedmiotów codziennego użytku). Dostarczył też łóżka i pościel, zabezpieczył wyżywienie, a także sprzątanie i utrzymanie czystości pomieszczeń socjalnych i technicznych wykorzystywanych na potrzeby zakwaterowania uchodźców.

Od czasu uruchomienia obiektu (28 marca) skorzystało z niego blisko 250 osób, obecnie nadal znajdują w nim schronienie 183 osoby.
Uchodźcy przebywają także w kilku innych miejscach noclegowych na terenie Częstochowy, do których skierowani zostali przez Urząd Miasta, w porozumieniu z wojewodą.
Oczywiście dużo większą grupę stanowią ciągle uchodźcy goszczeni przez osoby lub organizacje w prywatnych domach na terenie miasta. Wnioski składane przez mieszkańców o świadczenie w wysokości 40 zł dziennie za zapewnienie uchodźcy noclegu i wyżywienia świadczą o tym, że w domach częstochowian przebywa lub przebywało do niedawna minimum 5,5 tysiąca osób. Takiej grupy uchodźców dotyczą wnioski złożone dotychczas w Częstochowskim Centrum Świadczeń (jeżeli chodzi o wnioski samych uchodźców o jednorazowy zasiłek 300 zł to obejmują one do tej pory ok. 6,5 tys. osób).

Urząd Miasta dziękuje za różne formy wsparcia ukraińskich uchodźców przebywających w Częstochowie ze strony firm, organizacji społecznych i osób prywatnych. Jednocześnie Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta przypomina, że – w przypadku budynku przy ul. Koksowej – wszelkie wizyty z zewnątrz należy wcześniej uzgadniać z wydziałem i osobami administrującymi obiektem. Taka zasada wynika z konieczności zapewnienia bezpieczeństwa ukraińskim uchodźcom. Jest także zgodna z zasadami wprowadzonymi w czasie obowiązywania na terenie kraju drugiego stopnia alarmowego BRAVO, związanego z wojną w Ukrainie.

foto/źródło: UM Częstochowa