FOTOCZEWA

Serwis fotoreportersko-prasowy. Niezależni, niepoprawni, niepokorni

Przestrzeń

W Częstochowie powstały nowe antysmogowe łąki kwietne, od 1 maja działa część miejskich fontann

Nowe łąki kwietne posiano w 5 lokalizacjach w Częstochowie. Od 1 maja działa część miejskich fontann i mini-tężnia solankowa.  Łąki pojawią się w dwóch miejscach przy alei Jana Pawła II (łącznie 1,6 tys. m kw.), przy alei Marszałkowskiej (1,2 tys. m kw.), przy ul. Śląskiej – na skwerze Solidarności (100 m kw.) oraz przy ul. Fieldorfa-Nila (60 m kw.). Ich zasiew został zrealizowany przy współpracy miasta z Fundacją „Łąka”.

Od maja ruszyła część miejskich fontann. Mają działać codziennie między 8 a 22.
Firma serwisująca fontanny na zlecenie Centrum Usług Komunalnych przeprowadzała w kwietniu testy przed ich uruchomieniem. Niestety 1 maja okazało się, że nie wszystkie są gotowe do działania.
Fontanny są zlokalizowane w Częstochowie w Parku Staszica, na Starym Rynku, na skwerze Solidarności, w alei Najświętszej Maryi Panny („Dziewczynka z gołębiami” i „Amonit”), przy Filharmonii Częstochowskiej, między głównymi budynkami Urzędu Miasta, przy pasażu Stasieckiego na Parkitce oraz na placu Orląt Lwowskich.

Brakujące, urwane elementy przeszkodziły w uruchomieniu obu małych fontann w III alei NMP („Dziewczynka z gołębiami” i „Amonit”), bieżące awarie, mimo wcześniejszych pomyślnych testów, dotknęły fontanny na Skwerze Solidarności („Pani Kowalska”) i przy ul. Waszyngtona 5.  Centrum Usług Komunalnych deklaruje, że awarie zostaną usunięte. Ze względu na zły stan techniczny nie zostanie w ogóle uruchomiona w tym sezonie fontanna na Placu Rady Europy. 1 maja miała zostać uruchomiona mini-tężni solankowa na Promenadzie Niemena.

foto/źródło: UM Częstochowa