FOTOCZEWA

Serwis fotoreportersko-prasowy. Niezależni, niepoprawni, niepokorni

Miasto

Bezpieczne kobiety – silne i bezpieczne !

„Bądźmy silne i bezpieczne” to przewodnie hasło akcji „Bezpieczna kobieta”, którą w marcu – wspólnie z partnerami – realizuje ZGM „TBS” w Częstochowie. Towarzyszą jej dedykowane akcji memy znanej ilustratorki Marty Frej.

Celem działań jest promocja bezpiecznych postaw wśród kobiet, w tym lokatorek zasobów mieszkaniowych administrowanych przez ZGM „TBS”. Do mieszkanek miasta trafi poradnik edukacyjny pt. „Bezpieczna kobieta” przygotowany we współpracy z Urzędem Miasta Częstochowy, Komendą Miejską Policji w Częstochowie, Miejskim Szpitalem Zespolonym i Stowarzyszeniem „Częstochowskie Amazonki” oraz spoty radiowe. Dodatkowo na kilku autobusach MPK widoczne będą banery z memami autorstwa ilustratorki i działaczki kulturalnej Marty Frej. Akcja odbywa się pod patronatem prezydenta Częstochowy.

– Kobiety mają prawo być bezpieczne – od przemocy, od chorób, bezpieczne w domu, na ulicy czy w czasie działalności publicznej. We wszystkich sytuacjach. Tego wszystkim kobietom w obecnym trudnym czasie życzymy, kierując do nich przekaz akcji „Bezpieczna Kobieta”, która ma edukować, uświadamiać, a także pokazywać różne możliwości wsparcia w trudnych chwilach mówi prezydent Krzysztof Matyjaszczyk.

Oprócz życzeń z okazji Święta Kobiet – w czasie trwającej na Ukrainie wojny – w tym roku do częstochowianek dociera akcja edukacyjna i poradnik pod nazwą „Bezpieczna kobieta”.

Kiedy kobiety tak naprawdę mogą poczuć się bezpieczne? Przede wszystkim wtedy, kiedy wiedzą, jak postępować w trudnych sytuacjach, także wtedy, kiedy mają ich świadomość.

Niestety, nikt nie uczy pań tzw. bezpiecznych zachowań, a jeśli nawet – wiedza w tym zakresie jest niepełna i przypadkowa. Często kobiety edukują się same – najczęściej śledząc media, czytając poradniki dla kobiet. Rzadko która pani trafia na warsztaty samoobrony czy bierze udział w innych specjalistycznych szkoleniach twierdzi Paweł Konieczny, prezes Zarządu Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej TBS w Częstochowie.

Wiele kobiet wciąż nie wie też, jak dbać o własne zdrowie, jak działać profilaktycznie, by uniknąć problemów zdrowotnych i poczuć się bezpiecznie – we własnym ciele i psychice.

– Nie badamy się, nie wykonujemy samobadania piersi i cytologii. Unikamy wizyt u lekarzy. A regularność w tym temacie to przecież podstawa zdrowia i długiego życia. Najlepiej wiedzą o tym kobiety zrzeszone w naszym Stowarzyszeniu i te, do których codziennie docieramy poprzez nasze działania edukacyjnepodkreśla Elżbieta Markowska – prezes Stowarzyszenia „Częstochowskie Amazonki”.

– Zachęcam wszystkie panie do udziału w badaniach profilaktycznych. Nie szukajmy wymówek, nie odkładajmy dbania o zdrowie na później. Czas odgrywa w tym wypadku kluczową rolę – dodaje lekarz neurolog Wojciech Konieczny – senator RP, dyrektor Miejskiego Szpitala Zespolonego w Częstochowie.

W przestrzeni publicznej wciąż panuje także wiele krzywdzących dla kobiet przekonań, np. takich, że w sytuacji zagrożenia każda kobieta pozostanie bierna i łatwo stanie się ofiarą agresora. Autorzy marcowej akcji edukacyjnej „Bezpieczna kobieta” – realizowanej w związku z Międzynarodowym Dniem Kobiet – są zdania, że wbrew niesprawiedliwym stereotypom kobiety są niezwykle silne psychicznie i potrafią sprostać nawet najtrudniejszym życiowym sytuacjom.

Czynnikiem motywującym oraz wspierającym kobiety w tym przypadku ma być wspomniana już książeczka edukacyjna „Bezpieczna kobieta,” przygotowana we współpracy z Urzędem Miasta Częstochowy, Komendą Miejską Policji w Częstochowie, Miejskim Szpitalem Zespolonym oraz Stowarzyszeniem „Częstochowskie Amazonki”. Pomocną wiedzę przekazują w niej fachowcy – służby mundurowe, lekarze oraz działacze tzw. trzeciego sektora. „Czytajcie i dzielcie się wiedzą. Bądźcie bezpieczne teraz i w przyszłości!” – apelują w niej autorzy. Książeczkę zilustrowała znana artystka i aktywistka, związana przez lata z Częstochową, a mieszkająca obecnie w Gdyni – Marta Frej. Rysowniczka przygotowała 5 sugestywnych memów odwołujących się do poczucia bezpieczeństwa kobiet i sytuacji, w jakich czasem stawia je los, w tym sytuacji przemocy domowej. W akcji ten temat zajmuje istotną część.

To kontynuacja działań ZGM „TBS” i częstochowskiej Policji „Stop przemocy” z 2020 roku, podczas których  apelowano do lokatorek i lokatorów o reagowanie na przemoc rozgrywającą się w czterech ścianach.

Według policyjnych statystyk tylko w 2019 roku blisko 17,5 tysiąca kobiet padło ofiarą znęcania się, rok później niewiele mniej – 17 226. W 2019 roku w Częstochowie doszło do blisko 50 gwałtów na kobietach, w 2020 – 40. Gwałtów na kobietach – w skali kraju – odnotowuje się rocznie ponad 1000 (w 2019 – 1365, w 2020 – 1004). Niestety 2021 rok nie okazał się pod tym względem lepszy. Dużo złego wyrządziła w społeczeństwie długotrwała izolacja wprowadzona w wyniku pandemii COVID-19. W sposób znaczący zwiększyło się zagrożenie dla ofiar przemocy domowej. Badania wykonane w Częstochowie potwierdziły nie tylko to zjawisko, ale także znikomą wiedzę w zakresie reagowania lokatorek i lokatorów na przemoc.

– Wiemy, że prawie 60% badanych nie posiada odpowiedniej wiedzy dotyczącej profilaktyki wobec zjawiska przemocy w rodzinie
– mówi Paweł Konieczny prezes ZGM TBS. – Tak wynika z badań na prośbę  ZGM TBS przeprowadzonych przez poszczególne Komisariaty Policji w Częstochowie, przy współudziale Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Częstochowie.
Warto przypomnieć, że ponad 50% biorących udział w ankiecie zadeklarowało, że zna procedurę niebieskiej karty, ale niemal tyle samo badanych stwierdziło, iż procedura ta jest skomplikowana i nieznana. Według autorów akcji edukacyjnej „Bezpieczna kobieta” nie można już dłużej pozostawać obojętnym, usprawiedliwiać i lekceważyć przemocy.
– Musimy działać i edukować. A jeśli jesteśmy świadkami przemocy domowej – reagować. Służy temu telefon alarmowy 112, pod którym możemy zgłaszać takie przypadki. Wierzę, że wspólnie możemy pomóc tym, którzy tej pomocy naprawdę potrzebują – dodaje Paweł Konieczny.

W ramach akcji „Bezpieczna kobieta” memami Marty Frej w formie banerów ozdobiono też autobusy MPK, które przez cały marzec będą jeździły po Częstochowie i zwracały uwagę pasażerów MPK oraz przechodniów. Dodatkowo w lokalnych stacjach radiowych można usłyszeć spot towarzyszący kampanii.

Autorzy nie zapomnieli w nim o aktualnej dramatycznej sytuacji na Ukrainie, kierując swój apel do częstochowianek z prośbą o wsparcie Ukrainek przybywających do Polski: „Wspierajcie ukraińskie kobiety w czasie trudnej walki o wolność”.

Cała akcja odbywa w ramach programu ZGM „TBS” „Bezpieczna Częstochowa”, który miejska spółka realizuje od 2018 roku.

foto/źródło: UM Częstochowy