FOTOCZEWA

Serwis fotoreportersko-prasowy. Niezależni, niepoprawni, niepokorni

Miasto

Radni zdecydowali: Będzie rondo Praw Kobiet oraz ul. Wisławy Szymborskiej

Częstochowscy radni zgodzili się, by nową ulicę w Kiedrzynie nazwać imieniem jednej z najznakomitszych polskich poetek – Wisławy Szymborskiej. Patronem ronda na Stradomiu zostały Prawa Kobiet.

Z wnioskiem o nadanie nazw kilku ulicom na terenie nowo powstającego osiedla w dzielnicy Kiedrzyn zwrócił się do Rady Miasta Tomasz Jurczyński wraz z 110 mieszkańcami Częstochowy. Zespół ds. Nazewnictwa Obiektów Miejskich wskazał postać Wisławy Szymborskiej, którą wnioskodawcy zaakceptowali. Podczas sesji, 3 grudnia częstochowscy radni zgodzili się, by droga wewnętrzna, boczna od ulicy Ludowej otrzymała nazwę tej znakomitej polskiej poetki, pisarki, tłumaczki i felietonistki.

Z kolei nowe rondo u zbiegu ulic gen. Kazimierza Pułaskiego i alei Bohaterów Monte Cassino, ze względu na niedawne zakończenie inwestycji nie miało jeszcze patrona. Z inicjatywą, by nazwać je Rondem Praw Kobiet, wystąpił radny Sebastian Trzeszkowski. – Dziś, bardziej niż kiedykolwiek, powinniśmy stanąć po stronie kobiet i ich praw – napisano w uzasadnieniu uchwały, przyjętej w czwartek przez częstochowskich radnych. – Rada Miasta nie ma instrumentów prawnych, które pozwoliłyby zagwarantować kobietom taką wolność, jakiej słusznie się domagają od wielu dni protestując na ulicach polskich miast, także Częstochowy. Możemy jednak, a nawet mamy obowiązek, wesprzeć je w sferze symbolicznej, bo ona także jest ważna. Stając w ten sposób po stronie prawa do suwerennego wyboru, wpiszemy się także w wielusetletnią historię naszego miasta, w którym żyli zgodnie obok siebie ludzie różnych poglądów i religii, dzięki tolerancji i wzajemnemu szacunkowi.

źródło: UM Częstochowy
foto: facebook: Sebastian Trzeszkowski