FOTOCZEWA

Serwis fotoreportersko-prasowy. Niezależni, niepoprawni, niepokorni

Miasto

Wyniki głosowania 7. edycji Budżetu Obywatelskiego

foto: UM Częstochowa

Decyzją częstochowianek i częstochowian do realizacji w przyszłym roku pójdzie 139 zadań – 12 ogólnomiejskich i 127 dzielnicowych. W internetowym głosowaniu wzięło udział ponad 24,5 tys. osób. Wyniki pokazują, że naszymi wyborami kierowała w ogromnym stopniu empatia wobec innych, troska o bezpieczeństwo i miłość do czworonogów.

Sytuacja epidemiczna sprawiła, że cała procedura – w tym głosowanie – odbywała się wyłącznie online. Z prawa do głosowania na – ich zdaniem – najpotrzebniejsze w naszym mieście inwestycje i pomysły mogły skorzystać wszystkie częstochowianki i częstochowianie powyżej 13. roku życia. Nasz Budżet Obywatelski jest więc najbardziej demokratyczną, najbardziej dostępną i ,,włączającą” najszersze grupy społeczne procedurą, w jakiej można uczestniczyć w Częstochowie. W 7. edycji BO swoje głosy oddało ponad 24,5 tys. osób. Łatwość korzystania z platformy online sprawiła też, że w tym roku oddano bardzo niewiele głosów nieważnych.

Do rozdysponowania było łącznie niemal 9,5 mln zł z miejskiego budżetu. Najwięcej głosów oddały mieszkanki i mieszkańcy Mirowa – frekwencja wyniosła tam 24,17 proc. Tym samym zdobyli dla swojej dzielnicy dodatkową sumę 81 482 zł, na którą składają się niewykorzystane „końcówki” ze środków na zadania ogólnomiejskie i dzielnicowe. Drugie miejsce pod względem liczby oddanych głosów przypadło dzielnicy Kiedrzyn (22,79 proc.), a podium aktywności w głosowaniu zamyka Błeszno – frekwencja wyniosła tam 20,26 proc.  Z kolei najmniej chętnie głosowały osoby z dzielnicy Podjasnogórska (6,97 proc.). Ponad połowa oddających głosy – 55 proc. – to kobiety. Najczęściej głosowały mieszkanki i mieszkańcy Częstochowy w wieku 36-49 lat; w dalszej kolejności – osoby w wieku 60+ oraz młodzi do 25. roku życia.

– Bardzo mnie cieszy, że w tym kryzysowym czasie częstochowianki i częstochowianie wykazali się w swoich wyborach ogromną troską o innych – świadczą o tym głosy oddane na zakup respiratorów. Taka inwestycja będzie służyć naszemu szpitalowi nie tylko podczas pandemii. A miłość do zwierzaków to już nasza stała cecha, co widać w liczbie głosów na wsparcie częstochowskiego schroniska – komentuje prezydent Krzysztof Matyjaszczyk. – Dziękuję wszystkim głosującym za to, że uczestniczą w budowaniu dobra wspólnego w naszym mieście w czasie, kiedy zaangażowanie jest szczególnie cenne. A mieszkankom i mieszkańcom Mirowa gratuluję  największej aktywności.   

W zestawie zadań ogólnomiejskich największe poparcie otrzymało zadanie pn. ,,Częstochowianie bezdomnym zwierzętom ze Schroniska”, którego koszt szacowany jest na 260 tys. zł. Poprawi się więc ,,schroniskowa” codzienność czworonogów – zwłaszcza tych starszych, z mniejszymi szansami na adopcję – a także bezpieczeństwo pracy opiekujących się nimi wolontariuszy. Kolejne zwycięskie zadanie to ,,Budowa boiska Victorii Częstochowa z nawierzchnią sztuczną” – jego koszt ocenia się na 1,1 mln zł. Skorzysta z niego zwłaszcza młodzież uczęszczająca na zajęcia sportowe i treningi. Zadanie ,,Walczymy z Covid-19 – respiratory dla szpitala miejskiego” znalazło się w kategorii ogólnomiejskiej na 3. miejscu, z szacunkowym kosztem w wysokości 550 tys. zł.

Dzięki tej edycji mocne wsparcie pójdzie też do Biblioteki Publicznej im. Wł. Biegańskiego –  zadanie ,,Nowoczesna Biblioteka dla Częstochowy” znalazło się na wysokim, 4. miejscu. Ma podnieść komfort korzystania z trzech dużych placówek biblioteki w centrum miasta poprzez zakup nowości wydawniczych i wyposażenia. Jego przewidywany koszt to 254 tys. zł. Decyzją głosujących V LO im. A. Mickiewicza wzbogaci się o nowoczesną pracownię informatyczną. Pod względem liczby uzyskanych głosów ten pomysł znalazł się na 5. miejscu; jego realizacja ma kosztować 67 tys. zł. W dalszej kolejności pod względem uzyskanego poparcia znalazły się ogólnomiejskie zadania: ,,Częstochowianie pomagają zwierzętom –  darmowa sterylizacja psów i kotów posiadających właścicieli” (31 tys. zł), ,,Remont i doposażenie sali gimnastycznej w SP 26” (25 tys. zł), ,,Zakup umundurowania dla OSP Częstochowa-Gnaszyn” (43,5 tys. zł), ,,Dodanie Częstochowy do Google Transit” (brak kosztów) oraz ,,Bramki do rugby na Miejskim Stadionie Lekkoatletycznym”(14,5 tys. zł). Listę zwycięskich projektów ogólnomiejskich zamykają zadania służące pieszym i rowerzystom (zwiększeniu ich widoczności), a więc: ,,Poprawa bezpieczeństwa na przejściu dla pieszych” na pl. Daszyńskiego (750 zł) oraz ,,Poprawa bezpieczeństwa skrzyżowania ul. Krakowska, Kanał Kohna” (800 zł).

Jeśli chodzi o zadania dzielnicowe, zrealizowane zostaną aż 4 projekty dotyczące zagospodarowanej zieleni –  park w Brzezinach w dzielnicy Błeszno, rewitalizacja miejskiego parku na Parkitce, parki kieszonkowe na Rakowie i Wrzosowiaku. Częstochowska biblioteka zostanie doposażona nie tylko w ramach zadania ogólnomiejskiego, ale także aż 10 dzielnicowych – dzięki temu wzbogacą się biblioteczne filie w całym mieście. Widać ogromne poparcie głosujących dla inicjatyw na rzecz zwierzaków i zadrzewienia. W 14 dzielnicach odbędą się akcje darmowej sterylizacji psów i kotów, budki lęgowe dla ptaków pojawią się w parkach i na skwerach w Częstochówce-Parkitce, dzielnicy Podjasnogórskiej, na Północy, w Śródmieściu i na Zawodziu. Z kolei na Stradomiu zamontowane zostaną budki dla jerzyków – ptaków wspierających nas w walce z uciążliwymi komarami. Poparcie zdobył też projekt dosadzenia drzew na Rakowie.

Szczegółów wybranych do realizacji zadań 7. edycji BO w Częstochowie, a także dokładnych statystyk (dotyczących m.in. udziału poszczególnych dzielnic w głosowaniu) można szukać na stronie https://czestochowa.budzet-obywatelski.eu/

foto/źródło: UM Częstochowa