FOTOCZEWA

Serwis fotoreportersko-prasowy. Niezależni, niepoprawni, niepokorni

Miasto

Oświadczenie Prezydenta Częstochowy dotyczące obecnych protestów ulicznych

foto: UM Częstochowa

Prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk rozumie determinację i mobilizację ludzi, którzy wyszli na ulice w proteście przeciw orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego. Prosi ich o to, aby broniąc swoich praw i osobistej wolności, nie ryzykowali własnym bezpieczeństwem i zdrowiem. Ma jednocześnie nadzieję, że służby porządkowe będą ochraniać wszystkich, którzy tej ochrony będą w czasie kolejnych spontanicznych manifestacji potrzebować.  

Poniżej treść oświadczenia – apelu prezydenta miasta:

Drogie Częstochowianki i Częstochowianie!

Z coraz większym niepokojem obserwuję to, co dzieje się w naszym kraju, na naszych ulicach, z niedowierzaniem słucham wypowiedzi polityków Prawa i Sprawiedliwości. Dzielenie ludzi przez Prezesa partii rządzącej na tych swoich i resztę, tworzenie lepszego i gorszego sortu, doprowadziło do tego, że stawia się Polaków po dwóch stronach barykady wykorzystując strach o ich podstawowe prawa.

W demokratycznym społeczeństwie, które powinno być otwarte na dyskusję i wymianę argumentów, to sytuacja niespotykana i groźna. Oczekujemy od rządzących by walczyli z pandemią współpracując z wszystkimi, tak by ta walka była skuteczniejsza, a nie wywoływali kolejne konflikty.

Rozumiem Częstochowianki i Częstochowian, którzy wyszli na ulicę, rozumiem ich determinację i mobilizację. Ja też nie zgadzam się z ubiegłotygodniową decyzją Trybunału Konstytucyjnego, takim sposobem stanowienia prawa i burzeniem trudnego kompromisu dotyczącego sprawy aborcji. Otwarty konflikt jest teraz ostatnią rzeczą, do której zmierzać powinni rządzący, a do którego doprowadzili z niezrozumiałych dla mnie powodów.

Chciałbym wierzyć, że sytuacja zmieni się w najbliższym czasie w sposób pozytywny dla większości ludzi w Polsce.

Do tego czasu, dbajcie o siebie i innych na tyle, na ile jest to możliwe w obecnej sytuacji.
Broniąc swoich podstawowych praw i osobistej wolności, starajcie się nie ryzykować własnym bezpieczeństwem, zdrowiem i życiem.

Wierzę, że dopóki ten konflikt się nie zakończy, policja będzie ochraniać wszystkich mieszkańców, w tym również tych protestujących. Natomiast Straż Miejska w Częstochowie, której funkcjonariusze, decyzją Wojewody Śląskiego, są czasowo w dyspozycji Komendanta Miejskiego Policji, będą wykonywali zadania, które wiążą się bezpośrednio i wyłącznie z zagrożeniem epidemicznym, zgodnie z intencją tego rozwiązania. Tak jak to robili do tej pory, gdy podlegali bezpośrednio Prezydentowi Miasta.

Pamiętajmy, że pandemia wymaga współdziałania nas wszystkich, niezależnie od obecnych podziałów, przekonań politycznych, różnic światopoglądowych, wyznania i wykształcenia. Działając wspólnie i rozważnie możemy skutecznie stawić jej czoło.

Prezydent Miasta Częstochowy
Krzysztof Matyjaszczyk

foto/źródło: UM Częstochowa