FOTOCZEWA

Serwis fotoreportersko-prasowy. Niezależni, niepoprawni, niepokorni

Miasto

Aktualnie obowiązujące zasady obsługi w Urzędzie Stanu Cywilnego w Częstochowie

foto: J. Karlikowski

Przypominamy aktualnie obowiązujące zasady obsługi w Urzędzie Stanu Cywilnego w Częstochowie. Żółta strefa to konieczność zmniejszenia limitu uczestników uroczystości ślubu cywilnego do 12 osób. Trzeba też pamiętać o trwającym remoncie parkingu USC.

Nasilenie się pandemii wirusa SARS-CoV-2 spowodowało ograniczenia w bezpośredniej obsłudze interesantów przez Urząd Stanu Cywilnego w Częstochowie, niemniej jednak wszystkie usługi dla mieszkańców są oczywiście nadal świadczone.

Sprawy rejestracji zgonów są załatwiane na bieżąco, bez konieczności umawiania się telefonicznego. Prosimy interesantów, aby skierowali się w tych sprawach do wejścia od strony ul. Focha. Przy niekorzystnej pogodzie, tak jak dziś, uruchamiane będą dodatkowe stanowiska, tak aby maksymalnie skrócić czas obsługi i zminimalizować konieczność oczekiwania na zewnątrz urzędu.  Jeśli jest to możliwe klienci zgłaszający zgony otrzymują równocześnie dodatkowe dokumenty potrzebne im do załatwiania w ZUS lub KRUS zasiłku pogrzebowego.

Rejestracja urodzeń także odbywa się niezwłocznie po wpłynięciu ze szpitali kart urodzeń dzieci (proces odbywa się automatycznie a rodzice dostają pocztą odpis aktu urodzenia oraz zaświadczenia o zameldowaniu i nadaniu numeru PESEL). Rodzice muszą pojawić się w Urzędzie, po wcześniejszym umówieniu telefonicznym, tylko wówczas, gdy dziecko nie pochodzi z małżeństwa i powstaje konieczność przeprowadzenia procedury uznania ojcostwa dziecka przed kierownikiem USC.

Referat ds. rejestracji małżeństw USC przyjmuje pary chętne do zawarcia małżeństwa po telefonicznym umówieniu, a śluby cywilne cały czas się odbywają, jednak od teraz – do odwołania – limit uczestników będzie wynosił 12 osób. Wynika to z konieczności zachowania dystansu społecznego i norm określonych w rozporządzeniu regulującym zasady bezpieczeństwa w żółtych strefach. Rezerwacji terminów ślubów cywilnych można dokonywać z maksymalnie półrocznych wyprzedzeniem, poprzez platformę e.czestochowa.pl, zakładka: System umawiania wizyt. Dokonanie rezerwacji musi być poprzedzone rejestracją w systemie.

Najbardziej popularną usługą USC jest wydawanie odpisów aktów i również w tym zakresie każdy może załatwić swoją sprawę. Dostępnych jest kilka możliwości, m.in. złożenie wniosku w punkcie kancelaryjnym przy ul. Waszyngtona 5 (dawny BGŻ), wysłanie wniosku pocztą lub przez ePUAP. Zanim jednak wybierzemy, którąś z powyższych form, warto zadzwonić pod numer 34 3707 589, aby uzyskać szczegółowe informacje, w tym o możliwych opłatach.

Informacja oraz ewentualne umówienie wizyty:

•    w sprawach wydawania odpisów, sprostowań i uzupełnień oraz powrotu do nazwiska po rozwodzie – 34 370 75 89

•    w sprawach rejestracji urodzeń – 34 370 74 81

•    w sprawach rejestracji małżeństw – 34 370 74 83

•    w sprawach rejestracji zgonów – 34 370 74 89

•    w sprawach zmiany imienia lub nazwiska – 34 370 74 99

•    w sprawach wydawania zaświadczeń o stanie cywilnym – 34 370 74 83

•    w sprawach uznania rozwodów zagranicznych – 34 370 74 95

Informujemy jednocześnie o przejściowych utrudnieniach z parkowaniem na wewnętrznym parkingu USC podczas odbywających się ceremonii ślubnych. Rozpoczął się kompleksowy remont tego parkingu, w związku z czym będzie on przez kilka tygodnia niedostępny dla par ślubnych i ich gości. Zachęcamy do korzystania z parkingu przy ul. Focha (wjazd przy trafostacji u zbiegu ul. Focha i Śląskiej) oraz pozostałych miejskich parkingów w otoczeniu Pałacu Ślubów.

źródło: UM Częstochowa