FOTOCZEWA

Serwis fotoreportersko-prasowy. Niezależni, niepoprawni, niepokorni

Miasto

Częstochowa podobnie jak cały kraj od soboty 10 października będzie objęta żółtą strefą

foto: UM Częstochowa

Częstochowa, podobnie jak cały kraj, od soboty będzie objęta żółtą strefą. Od 10 października będziemy musieli zakrywać usta i nos także na ulicach. Zmienią się też m.in. zasady korzystania z lokali gastronomicznych.

Ministerstwo Zdrowia ogłosiło nową listę stref w czwartek 8 października. Premier, z uwagi na wzrastającą liczbę zakażeń, zdecydował, by żółtą strefą objąć cały kraj. Z czym się to wiąże, co zmienia się dla częstochowianek i częstochowian ?

Od soboty, 10 października rozszerza się katalog dotychczasowych obostrzeń w żółtych i czerwonych strefach, m.in. o ograniczenie liczby uczestników wesel czy nakaz zakrywania ust i nosa także na ulicy, podobnie jak do tej pory było w strefie czerwonej.

Obecnie wszyscy – niezależnie od strefy w której przebywamy – mamy obowiązek noszenia masek: w środkach publicznego transportu zbiorowego; w miejscach ogólnodostępnych – chyba, że będzie zachowana odległość 1,5 m; w zakładach pracy oraz w budynkach użyteczności publicznej; w obiektach handlowych lub usługowych; w trakcie sprawowania kultu religijnego, w tym czynności lub obrzędów religijnych; w budynku użyteczności publicznej przeznaczonym na potrzeby kultu religijnego oraz na cmentarzu.

W strefie żółtej dodatkowo wprowadza się noszenie masek w każdej przestrzeni publicznej, a więc np. na ulicach  (wyjątkiem są lasy i parki).

Podczas robienia zakupów fakt, że znaleźliśmy się w strefie żółtej niczego nie zmienia. Nadal – oprócz zakrywania ust i nosa – musimy nosić jednorazowe rękawiczki lub stosować środki do dezynfekcji rąk.

Obecnie w restauracji, kawiarni czy ogródku klienci muszą zakrywać usta i nos do momentu zajęcia miejsca, w których będą spożywali posiłki lub napoje. Obsługa musi mieć zakryte usta i nos przez cały czas. W strefie żółtej na jedną osobę nie może przypadać mniej niż 4 m2.

Wydarzenia kulturalne mogą się odbywać w pomieszczeniach pod warunkiem udostępnienia widzom lub słuchaczom nie więcej niż 25% miejsc, oczywiście przy obowiązku zakrywania ust i nosa. Podobnie organizacja ma wyglądać przy wydarzeniach w obiektach sportowych. Natomiast organizator wydarzeń na otwartej przestrzeni musi zapewnić, aby jednocześnie liczba widzów, słuchaczy, zwiedzających lub uczestników była nie większa niż 1 osoba na 5 m2; nie może też przekroczyć 100 osób.

W weselach w strefie żółtej będzie mogło uczestniczyć 75 osób, z wyjątkiem obsługi, ale zmiany te wchodzą od 17 października 2020 r. Maseczki nie są tu obowiązkowe. Zakrywanie ust i nosa jest za to konieczne podczas innych imprez, w których – w strefie żółtej – może uczestniczyć nie więcej niż 100 osób, z wyjątkiem obsługi.

Nie ma dodatkowych obostrzeń dotyczących transportu zbiorowego w strefie żółtej. Obecnie pojazdem można przewozić tyle osób, ile wynosi 100% liczby miejsc siedzących albo 50% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących określonych w dokumentacji technicznej pojazdu, przy jednoczesnym pozostawieniu w środku transportu albo pojeździe co najmniej 50% miejsc siedzących niezajętych.

Nie zmienia się też nic dla klientów ani osób pracujących w salonach kosmetycznych, fryzjerskich i tatuażu.
W parkach rekreacyjnych ale także np. w wesołych miasteczkach  na 1 osobę musi przypadać nie mniej niż  –  10 m2 (w zielonej – 5 m2) .Na siłowniach, w klubach i centrach fitness w strefie żółtej musi być zapewnione na jedną osobę 7 m2.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało dziś o nowych 4 tys. 280 przypadkach COVID-19. Z powodu koronawirusa zmarło 76 osób, a w szpitalach przebywa 4 tys. 138 osób, u których potwierdzono zakażenie. Ministerstwo poinformowało także o 296 pacjentach pod respiratorami. Ponad 170 tys. osób objętych jest kwarantanną.

Różnice w regionalnych obostrzeniach dla stref czerwonych i żółtych (od 10 października 2020 r.) można znaleźć tutaj

Więcej informacji o nowych zasadach mozna znaleźć tutaj – Epidemia koronawirusa –  koordynacja działań i nowe zasady bezpieczeństwa

foto/źródło: UMCzęstochowa