FOTOCZEWA

Serwis fotoreportersko-prasowy. Niezależni, niepoprawni, niepokorni

Drogi Miasto

Ruszyła kampania „150cm dla rowerzysty”

Na dwunastu autobusach komunikacji miejskiej pojawiły się bannery akcji „150 cm dla rowerzysty”

Kampania m.in. ma uświadomić kierującym pojazdami potrzebę zachowania bezpiecznego dystansu między samochodem, a wyprzedzanym rowerem.

Akcja przybierze kilka postaci, a same okleiny na autobusach, to jedynie jej skromny element. W ramach akcji wydane zostaną ulotki edukacyjne dla kierujących samochodami oraz samych rowerzystów, które poinstruują o prawidłowym oznakowaniu i oświetleniu roweru oraz podstawach prawnych poruszania się rowerem po jezdni, a także zasadach ustalających zasady wspólnego poruszania się po jezdni.

Ponadto, wydane zostaną kamizelki i opaski odblaskowe. Te powinny być wydawane na kolejnym zlocie Częstochowska Masa Krytyczna.

W ramach tej samej akcji, odnowione zostanie oznakowanie poziome większości dróg rowerowych, a przede wszystkim na przejazdach, które zyskają odświeżoną malaturę, a 5 najbardziej niebezpiecznych – czerwoną nawierzchnię.

Przypominamy – prawo o ruchu drogowym nakazuje pozostawić co najmniej 100cm dystansu między pojazdem, a wyprzedzanym rowerem. Samym rowerzystom uświadamiamy, że obowiązkowo poruszając się po jezdni (chyba, że równolegle i zgodnie z kierunkiem wytyczono drogę rowerową) nie powinni poruszać się przy samym krawężniku, bowiem taka jazda jest niebezpieczna z uwagi na nierówności nawierzchni przy krawędzi destabilizujące ruch roweru oraz same krawężniki, o które łatwo zawadzić korbą. Oba przypadki skutkować mogą przewróceniem się na pas ruchu i tragedię.

Komentuj na FACEBOOK i GOOGLE+

ZOSTAW ODPOWIEDŹ