FOTOCZEWA

Serwis fotoreportersko-prasowy. Niezależni, niepoprawni, niepokorni

Drogi

Konserwują archaiczny przystanek przy Krakowskiej

Trwa remont peronu przystanku MAŁA przy ulicy Krakowskiej. Wymianie poddano nawierzchnię trotuaru i krawężniki. Prawdopodobnie wymieniona zostanie problematyczna nawierzchnia samej zatoki.

Przystanek komunikacyjny MAŁA przy ul. Krakowskiej

Niestety, samego remontu nie wykorzystano do ucywilizowania tego miejsca. Jezdnia ulicy Krakowskiej po nadaniu jednego kierunku jazdy jest bardzo szeroka, mierzy ok. 9,7m i mieści obecnie dwa pasy ruchu i miejscami pas postojowy SOP.

Przypomnijmy, że minimalna szerokość pasa ruchu w mieście, to 2,75m, co jest odpowiednikiem dla prędkości 50km/h. Dwa takie pasy zajmą 5,5m. Zostaje do dyspozycji 4,3m, co można z powodzeniem przeznaczyć na kontrapas rowerowy (rowerzyści jadący od pl. Daszyńskiego do Wojska Polskiego mogą bez problemu poruszać się na zasadach ogólnych) – szerokość wg przepisów 1,5m oraz pas postojowy SOP i przystanki właśnie, choć perony zlokalizowane wzdłuż strefy postojowej celem oszczędzenia miejsca powinny przybrać formę antyzatoki, czyli peronu o krawędzi przesuniętej ku osi jezdni, do najbliższego pasa ruchu.

Za jednym ruchem uspokojonoby ruch kołowy, skorygowano zdziczałą przestrzeń, odzyskanoby miejsce dla pieszych rozjeżdżanych na ich własnych chodnikach oraz zwiększonoby ilość miejsc postojowych. Pierwszym krokiem ku temu rozwiązaniu mogła być właśnie likwidacja zatoki przystankowej.

Komuś w Częstochowie brakuje wizji miasta lub ogląda je tylko zza kierownicy samochodu.

Komentuj na Facebook i Google+

Dominik Wójcik

ZOSTAW ODPOWIEDŹ