FOTOCZEWA

Serwis fotoreportersko-prasowy. Niezależni, niepoprawni, niepokorni

Miasto

Muzeum Częstochowskie zaprasza na otwarcie wystawy Świat wycinanek

foto: UM Częstochowa

Muzeum Częstochowskie zaprasza 7 sierpnia na otwarcie wystawy Świat wycinanek Kazimiery Balcerzak. Zobaczymy na niej 40 prac uznanej i wielokrotnie nagradzanej artystki. Początek o godz. 18.00.

Na prezentowanej w Zagrodzie Włościańskiej (w Parku Staszica) wystawie będzie można zobaczyć prace nawiązujące do treści religijnych, przedstawiające np. sceny z Bożego Narodzenia, Stacje Drogi Krzyżowej czy wizerunki Matki Boskiej. Będą też dzieła inspirowane historią naszej Ojczyzny – Chrzest Polski, Odzyskanie Niepodległości czy Bitwa Warszawska. Najnowsza wycinanka wykonana została w 100. rocznicę Cudu nad Wisłą.

Na ekspozycji nie zabraknie też nawiązania do historii Sieradza – rodzinnego miasta artystki. Zobaczymy wizerunek Antoniego Cierplikowskiego, znanego sieradzkiego fryzjera o międzynarodowej sławie, zwanego „królem fryzjerów – fryzjerem królów”.

Kazimiera Balcerzak wykonuje przede wszystkim sieradzkie cacka, lalki, kozoki, wielobarwne rózgi, czy mazury.  Do tworzenia wycinanek, które powstają na podstawie wcześniej sporządzonego szkicu, używa nożyczek, skalpela oraz papieru glansowanego.

Artystka łączy w swoich pracach tradycyjną formę z wzornictwem z różnych dziedzin – inspiracje czerpie ze sztuki, w tym z obrazów o treści religijnej, historii, literatury, a także z przyrody. Ma na swoim koncie wiele sukcesów. Otrzymała m.in. I nagrodę w V Konkursie Sztuki Ludowej Wycinanki niezaplanowane…, , a także nagrodę za najlepsze prace prezentowane na Targach Sztuki Ludowej w Kazimierzu Dolnym. Ponadto została uhonorowana przez Zarząd Powiatu Sieradzkiego za osiągnięcia artystyczne i twórcze. Otrzymała też wyróżnienie w VI Konkursie Sztuki Ludowej Z tradycji wzięte na nowo wycięte… Jest laureatką konkursu Chrzest Polski w sztuce ludowej zorganizowanego przez Muzeum Okręgowe w Sieradzu.

foto/źródło: UM Częstochowa