FOTOCZEWA

Serwis fotoreportersko-prasowy. Niezależni, niepoprawni, niepokorni

Miasto

Dwaj radni chcą utworzenia „Parku Kulturowego”

Dwaj radni Platformy Obywatelskiej Jacek Krawczyk oraz Łukasz Banaś wystosowali interpelację w sprawie możliwości utworzenia Parku Kulturowego w ciągu Alei Najświętszej Maryi Panny do ulicy ks. Jerzego Popiełuszki oraz wprowadzenia tzw. ustawy krajobrazowej w celu ochrony krajobrazu centrum miasta.

Park Kultury objąłby zabytkowe centrum Częstochowy w trosce o uporządkowanie i zachowanie tego unikatowego oraz historycznego układu urbanistycznego. Dzięki utworzeniu Parku Kulturowego Aleje znów mogłyby odzyskać historyczny i klimatyczny blask co spowodowałoby, że mieszkańcy Częstochowy nie musieliby wstydzić się za centrum miasta tylko byliby z niego dumni. Co roku przez al. NMP przechodzą miliony pielgrzymów, dzięki utworzeniu Parku Kulturowego pielgrzymi ujrzą, że Częstochowa to nie tylko Jasna Góra, ale także piękne Aleje co może spowodować, że będą chcieli zostać w mieście, które dba o swój historyczny układ urbanistyczny.

Wprowadzenie uchwały mogłoby oznaczać, że w Parku Kulturowych obowiązywałby m.in. zakaz prowadzenia w odniesieniu do budynków frontowych robót budowlanych, prowadzących do zmian wystroju elewacji, zakaz robót budowlanych dotyczące elewacji budynków, w tym zmiana kolorystyki elewacji bez zgody konserwatora, zakaz lokalizacji, obwożenia i obnoszenia nośników reklamowych w przestrzeni publicznej w obszarze Parku.

Podobne parki powstały już m.in. w Krakowie, Wrocławiu, Warszawie, Zgierzu, Radomiu, czy Gdańsku.

Wydarzenie możesz komentować na Facebook.

Autor: Marcin Biś

ZOSTAW ODPOWIEDŹ