FOTOCZEWA

Serwis fotoreportersko-prasowy. Niezależni, niepoprawni, niepokorni

Miasto

Kastracja zwierząt domowych z budżetu miasta

Uruchomiono program sterylizacji i kastracji psów i kotów mających właścicieli. Chcący z niego skorzystać muszą wypełnić zgłoszenie, które podlega weryfikacji.

Uruchomiono program sterylizacji psów i kotów posiadających właścicieli na koszt miasta. To z pewnością spore ułatwienie dla tych empatycznych mieszkańców, którzy empatii i serca mają więcej, niż środków pieniężnych, które mogliby przeznaczyć na droższe zabiegi na swych pupilach.

Programem objęto całe miasto, a rozliczanie funduszy będzie się odbywało dla każdej dzielnicy osobno. Do jego realizacji przeznaczono łącznie 5100 zł. Dla 13 dzielnic finansowanie odbywa się ze środków Budżetu Obywatelskiego, a dla pozostałych 7 dzielnic ze środków ogólnego budżetu miasta, którymi dysponuje Wydział Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Urzędu Miasta.

Warunki udziału

Aby pupil mógł być pozytywnie zweryfikowany do udziału w programie, muszą być spełnione następujące warunki:

  • Zwierzę zgłoszone do programowej kastracji musi posiadać książeczkę zdrowia oraz ukończone 6 miesięcy.
  • W przypadku psów wymagane jest ponadto zaświadczenie o ostatnim szczepieniu przeciwko wściekliźnie.

O zabiegu sterylizacji/kastracji decydują lekarze weterynarii z 7 lecznic wybranych i ustalonych przez miasto dla danej dzielnicy. Właściciel zwierzaka musi poznać zasady programu i wypełnić stosowne zgłoszenie. Po pozytywnej weryfikacji otrzymuje skierowanie do wybranej lecznicy dla zwierząt celem umówienia się na zabieg.

Druki

Treść zasad oraz wnioski zamieszczone są na stronie czestochowa.pl w zakładce Miasto – Środowisko, pod hasłem „sterylizacja zwierząt właścicielskich” (link).

Można je także pobrać osobiście w Biurze Obsługi Interesanta Urzędu Miasta Częstochowy przy ul. Śląskiej 11/13 („stary urząd”).

Szczegółowych informacji na temat programu udziela Wydział Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Uurzędu w pokoju nr 215, tel. 34 370 74 16.

Za komunikatem prasowym podamy jeszcze, że zadanie określone jest w „Programie opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie miasta Częstochowy na 2019 rok”, przyjętym przez Radę Miasta Częstochowy.

Korzyści zdrowotne

O takich upiornych przypadłościach, jak  ropomacicze nie będziemy pisać, ale można tego uniknąć właśnie za sprawą sterylizacji suczki lub kotki. O pozostałych korzyściach można przeczytać w następujących publikacjach: