Konkurs na najpiękniejszą marzannę

Plac Biegańskiego, zieleniec
Plac Biegańskiego, zieleniec

Muzeum Częstochowskie organizuje już po raz dziewiąty konkurs na najpiękniejszą marzannę. Zgłoszenia można dokonać do 18 marca. Cel, to głównie zabawa oraz utrwalenie tradycji.

Muzeum Częstochowskie dziewiąty raz organizuje konkurs na najpiękniejszą marzannę. Celem konkursu ma być utrwalanie informacji o kulturze regionalnej oraz zwyczajach związanych z końcem zimy polegających na jej pożegnaniu i przegnaniu. Dodatkowym walorem jest ujawnianie i rozwijanie talentów artystycznych, pobudzenie wyobraźni i kreatywności oraz kształtowane pracy w grupach.

Zgłoś Marzannę

Chętni do udziału mogą zgłaszać się najdalej do 18 marca pod numerem telefonu 504 757 502, podając numer i nazwę placówki edukacyjnej, adres, nr telefonu do opiekuna oraz liczebność grupy.

Zgłoszone prace będą oceniane pod kątem ogólnych wrażeń artystycznych, nawiązania do tradycji ludowej, pomysłowości, staranności i samodzielności wykonania. Organizator zaleca, aby kukły były wykonane z surowców naturalnych, biodegradowalnych.

Prezentacja zgłoszonych kukieł zaplanowana jest na pierwszy dzień wiosny, 21 marca na placu Biegańskiego. Prawdopodobnie nie będzie tradycyjnego ich palenia.

Przebieg konkursu

W skład kapituły konkursowej wejdą pracownicy Muzeum Częstochowskiego oraz innych instytucji kultury. Gremium to przyzna trzy nagrody oraz wyróżnienia.

Podczas prezentacji kukieł na pl. Biegańskiego każda z grup musi zaprezentować przygotowany wcześniej okrzyk.

Nagrodzone i wybrane prace będzie można oglądać w Ratuszu Miejskim od 22 do 28 marca.

Szczegóły pod linkiem [link].

Zwyczaj Marzanny

Znany każdemu z dzieciństwa zwyczaj żegnania zimy przy użyciu kukły Marzanny polega na sporządzeniu postaci o nazwie nawiązującej do miesiąca marca, w trakcie którego następuje początek kalendarzowej wiosny, a następnie spławienie jej rzeką wraz ze skruszoną krą lub spalenie. Cel – definitywne zakończenie zimy.

A może zainteresuje Cię coś poniżej?