FOTOCZEWA

Serwis fotoreportersko-prasowy. Niezależni, niepoprawni, niepokorni

Drogi

Plany przebudowy dróg A.D. 2019

Miejski Zarząd Dróg i Transportu opublikował listę dróg, które zostaną przebudowane lub przygotowane formalnie do inwestycji.

Miejski Zarząd Dróg i Transportu opublikował listę dróg, które zostały włączone do programu przebudowy dróg w bieżącym roku budżetowym.

Radni nie decydują

Sesja Rady Miasta
Sesja Rady Miasta

Warto wyjaśnić, czym jest ów program. To nic innego, jak obejście kompetencji radnych, którzy przed „epoką Matyjaszczyka” sami zgłaszali propozycje remontów poszczególnych ulic do budżetu miasta. Od pierwszej kadencji prezydentury Krzysztofa Matyjaszczyka radni nie mają już takiej możliwości – w zasadzie daną ulicę do przebudowy zgłosić mogą, ale muszą w zamian zaproponować odebranie projektowanych pieniędzy z innego planowanego wydatku, co w oczach opinii publicznej nie wyglądałoby korzystanie.

Zamiast więc luźnego wykazu ulic do budowy lub przebudowy, w budżecie miasta widnieje jedna pozycja o nazwie „program budowy i przebudowy dróg lokalnych” z zapisaną nań jedną sumaryczną kwotą pieniężną. O tym, na które drogi zostaną wydane te środki, nie decydują już radni, a szeregowi urzędnicy. Ten właśnie szczegół budził najwięcej kontrowersji na samym początku.

Inwestycje do realizacji

Remont Broniewskiego
Remont Broniewskiego

Za MZDiT prezentujemy wykaz dróg, w które zostaną zainwestowane środki podatników w wysokości ok.31 mln zł (wykaz niepełny):

 • budowa ul. Różanej (podpisana umowa na wykonanie prac budowlanych),
 • przebudowa drogi bocznej od ul. Zaciszańskiej (podpisana umowa wykonawcza),
 • budowa ul. Artyleryjskiej (przed przetargiem, zadanie dwuletnie),
 • przebudowa i rozbudowa ul. Łódzkiej (przed przetargiem, zadanie dwuletnie),
 • przebudowa ul. Sikorskiego (w realizacji, koniec na lato 2019),
 • rozbudowa ul. Boya-Żeleńskiego (przed przetargiem).

Inwestycje w przygotowaniu

Z tego samego wykazu prezentujemy listę dróg, które zostaną przebudowane w dalszej przyszłości, a teraz do nich przygotowywana będzie dokumentacja (1,6 mln zł):

 • budowa ul. Obrońców Westerplatte (podpisana umowa na wykonanie projektu),
 • przebudowa ul. Mirowskiej (podpisana umowa na wykonanie projektu),
 • rozbudowa ul. Narcyzowej (podpisana umowa na wykonanie projektu),
 • przebudowa ul. Lwowskiej (przed przetargiem na dokumentację),
 • budowa ul. Sosnowieckiej (przed przetargiem na dokumentację),
 • budowa łącznika Żyznej i Wirażowej (przed przetargiem na dokumentację),
 • budowa połączenia Korfantego z Bugajską (przed przetargiem na dokumentację).

Pozostałe inwestycje

Rzeka-kanał Kucelinka
Rzeka-kanał Kucelinka

MZDiT relacjonuje także gotowość do podjęcia inwestycji mostowych, na które mieszkańcy miasta wydadzą ok. 4,9 mln zł. W ramach tych działań zostanie przebudowany most nad rz.Wartą w ul. Zawodziańskiej. Inwestycja zostanie zrealizowana, jeśli uda się pozyskać subwencję z budżetu państwowego w wysokości ok. 3 tys. zł. Jeśli tak się stanie, nowy obiekt stanie do końca tego roku.

Z kolei ul. Złota doczeka się budowy odwodnienia, co kosztować będzie mieszkańców 2,6 mln zł. Przetarg zostanie dopiero rozpisany. Całkowite zakończenie prac przewidywane jest najdalej na 2021 r.

Na pozostałe inwestycje, obejmujące dostosowanie sygnalizacji świetlnej do wymogów prawnych, inwestycje oświetleniowe czy program budowy i przebudowy chodników oraz miejsc parkingowych MZDiT przeznaczy w tym roku ok. 6,1 mln zł, w sumie wyda więc – według obecnych zapisów w budżecie miasta i zarządu dróg – ok. 47 mln zł na związane z infrastrukturą drogową zadania lokalne.

Wykaz ten został zamknięty pozycjami realizacją (rozpoczęcie lub finalizacja) inwestycji miasta z udziałem środków unijnych, czyli przebudowa al.Wojska Polskiego (od al.Jana Pawła II do ul. Rakowskiej) oraz ulic Głównej i Przejazdowej wraz z budową nowej drogi, tzw. obejścia kościoła św. Barbary do ul. Pułaskiego. Trwa także budowa węzłów przesiadkowych przy dworcach kolejowych. Z kolei w połowie roku zakończone zostanie odwodnienie Kiedrzyna. Łączna wartość tych zadań ze wsparciem UE to niemal 360 mln zł.