FOTOCZEWA

Serwis fotoreportersko-prasowy. Niezależni, niepoprawni, niepokorni

Miasto

Pierwsze sponsorowane szczepionki przeciw żółtaczce niebawem

Niebawem do miasta dotrze pierwsza partia szczepionek przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu A, epidemia której trwa obecnie w mieście. Pierwszeństwo mają osoby mające styczność z chorującymi

W Częstochowie trwa epidemia WZW typu A, czyli tzw. żółtaczki pokarmowej. Radni zeszłej kadencji zdecydowali o zakupie z naszych podatków tysiąca dawek szczepionki przeciw tej chorobie. Niebawem dotrze pierwsza partia 500 pierwszych dawek.

Pierwszeństwo – najbardziej narażeni

Pierwszeństwo w otrzymaniu dotowanej dawki mają osoby mające styczność z już chorym, czyli osoby z „kontaktu domowego” oraz współpracownicy. Ponadto część dawek trafi do jednostek Urzędu Miasta tam, gdzie pracownicy mają bezpośrednią styczność z wieloma petentami, co z uwagi na epidemię, naraża pracowników na zarażenie lub przekazanie wirusa pozostałym klientom.

Magistrat przy typowaniu beneficjentów akcji współpracuje z lokalnym Sanepidem, co ma pomóc precyzyjnie wycelować w zlokalizowane i wytypowane przez Sanepid ogniska zarażeń oraz grupy środowiskowo-zawodowe szczególnie zagrożone żółtaczką typu A.

Oznacza to restrykcyjne ograniczenia: – Zapraszając do zainteresowania się możliwością szczepień, chcemy jednocześnie przeprosić, że szczepionki musimy na razie mocno reglamentować. Będziemy w stanie zapewnić ochronę tylko tym najbardziej zagrożonym – oznajmiła Grażyna Stramska-Świerczyńska, naczelnik Wydziału Zdrowia.

Realizacja szczepień

Niebawem dotrzeć ma 500 „pierwszych” dawek. Docelowo zaszczepionych ma być około 1000 osób po wyżej 16. roku życia.

Wyłoniono już głównego realizatora programu – Przychodnię Północ (ul.Andersa 12), która będzie prowadzić program szczepień we współpracy z innymi placówkami medycznymi:

 • Przychodnią Lekarską „Księżycowa” ul. Księżycowa 5,
 • Naszą Przychodnią, aleja Wolności 46,
 • Przychodnią Lekarską Sanus, ul. Kopernika 45,
 • Przychodnią Lekarską Południe, ul. Mireckiego 29,
 • Przychodnią Rodzinną Euro – Med, ul. 3 Maja 16,
 • Przychodnią Rodzinną Euro – Medicus, ul. Kopalniana 4,
 • Przychodnią Lekarską Ars Medica Bis, ul. Mościckiego 7,
 • Przychodnią Lekarską Medicom Bis, ul. Pużaka 5.

O szczepionce

Refundowane szczepionki, to tzw. „pierwsze dawki”. Pełne szczepienie, to przyjęcie 3 lub nawet 4 dawek w narastających odstępach czasowych. Pierwsza dawka działa przez ok. pół roku, co w przypadku tego działania kryzysowego powinno pomóc „przeczekać” epidemię. Dopiero pełny cykl pozwala uodpornić się w pełni.

Szczepieni mogą być tylko w pełni zdrowi osobnicy. Według relacji szczepionych, zabieg mocno obciąża organizm, co również trzeba brać pod uwagę.

Poważne zagrożenie

O WZW-A zwykło się mówić w bagatelizującym tonie, że to „tylko żółtaczka pokarmowa”. To jednak poważne schorzenie, które nie leczone prowadzić może do niekiedy skrajnych powikłań. Więcej o niej napisaliśmy we wcześniejszej publikacji.

Jak się ustrzec? Aby nie zarazić się tą chorobą należy bacznie przestrzegać głównych zasad:

 • Unikać kontaktu fizycznego z innymi. Nawet prozaiczne podawanie ręki może skutkować przeniesieniem wirusa.
 • Bezwzględnie myć wszystkie warzywa i owoce (nawet te obierane). Wirusa można zjeść razem z pokarmem, albo podać go sobie zjadając miąższ rękoma, którymi wcześniej usuwano zakażoną skórkę.
 • Nie pić surowej wody. Aby nie wypić skażonej wody, spożywać można tylko tę gotowaną lub butelkowaną.
 • Myć ręce przy każdej możliwej okazji. Podręczny żel odkażający może być bardzo przydatnym akcesorium w tym czasie.