FOTOCZEWA

Serwis fotoreportersko-prasowy. Niezależni, niepoprawni, niepokorni

Miasto

Żółtaczka atakuje – miasto zrefunduje 1000 szczepionek

Wobec wzmożonej zachorowalności na żółtaczkę magistrat umożliwi bezpłatne zaszczepienie się przeciw tej chorobie około tysiącom mieszkańcom miasta

Rada Miasta zdecydowała o redystrybucji 350 tys. zł z podatków pod postacią około tysiąca szczepionek przeciw Wirusowemu Zapaleniu Wątroby. Inicjatywa ta związana jest z alarmującymi danymi z Sanepidu dotyczącymi rosnącej zachorowalności na żółtaczkę typu A – niby najlżejszej postaci WZW, ale nadal niebezpiecznej.

Obecnie poszukiwani są realizatorzy tego lokalnego programu zdrowotnego. Kiedy magistrat ich znajdzie, opublikowane zostaną informacje o sposobie udziały w nim.

Choroba brudnych rąk

wizrus WZW-A

Wirusowe Zapalenie Wątroby typu A zwane jest potocznie żółtaczką pokarmową oraz chorobą brudnych rąk. Do zakażenia może dojść bardzo łatwo poprzez:

  • spożywanie skażonej żywności lub wody;
  • bezpośredni kontakt z osobą zakażoną;
  • kontakty seksualne z osobą zakażoną.

Zakażenie odbywa się za sprawą wniknięcia do organizmu wirusa typu A WZW. Aby ustrzec się tej przypadłości należy myć wszystkie owoce i warzywa przed spożyciem, myć ręce po wizycie w toalecie oraz po kontakcie fizycznym z osobą, której stanu zdrowia nie znamy (np. po podaniu dłoni) oraz przed spożyciem posiłku. Ponadto oczywiście szczepionka.

Przebieg WZW-A

Symptomy podajemy za serwisem poradnikzdrowie.pl:

Tydzień przed pojawieniem się pełnej postaci choroby mogą wystąpić tzw. objawy zwiastunowe, tj. grypopodobne, nudności i biegunka. Następnie pojawia się najbardziej charakterystyczny i widoczny objaw choroby, czyli zżółknięcie skóry i twardówek oczu, którym może towarzyszyć powiększenie wątroby.

Dodatkowo stwierdzano również dodatkowe objawy: złe samopoczucie, osłabienie, gorączka, brak apetytu, nudności i wymioty, ból brzucha, ból mięśni i stawów, świąd skóry, ciemniejsze zabarwienie moczu, odbarwiony stolec.

Groźne powikłania

Żółtaczka znika po około miesiącu, ale przyczynia się do poważnego wyniszczenia organizmu. Groźne są za to powikłania, bo mogą doprowadzić nawet do śmierci. Wyróżnia się cholestazę (zastój żółci, żółtaczka cholestatyczna), anemię aplastyczną (aplazja szpiku), ostrą niedokrwistość hemolityczną oraz nadostre zapalenie wątroby.

Nawroty występują w 10-20% przypadków.