FOTOCZEWA

Serwis fotoreportersko-prasowy. Niezależni, niepoprawni, niepokorni

Miejsca

Sztuczny zieleniec na pl.Biegańskiego prezentuje się ciekawie

Od kilku dni przechodnie przebywający na placu Biegańskiego mogą skorzystać z dodatkowych ławek ustawionych na sztucznym zieleńcu koło Odwachu. Trzeba przyznać, że zaaranżowano go całkiem przyjemnie

Na płycie placu Biegańskiego koło Odwachu ustawiono tzw. „strefę wypoczynku”, czyli przestrzenną formę składającą się z szeregu ławek i leżaków uzupełnionych przez gazony z drzewkami. Całość wykonano w technologii mającej gwarantować wandaloodporność, tj. ze stali (konstrukcja nośna) i drewna świerkowego (siedziska).

Jest gustownie

Szaro-brązową kompozycję zlokalizowano między pawilonem gastronomicznym a Odwachem Ratusza, przy resztkowym dla połaci placu Biegańskiego trawniku. Składa się na nią 21 ławek ustawionych w zygzakujących rzędach poprzedzielanych rytmicznie przez 15 gazonów zawierających podłoże dla niewielkich drzewek z gatunku brzóz – te, kiedy „dojdą do siebie” mają z założenia zapewniać cień. Dodatkowo ustawiono 9 leżaków.

OBEJRZYJ ALBUM ⇒

Obiekt kolorystycznie wpisuje się w kamienne otoczenie. Dodatkowe wrażenie po zmierzchu zapewnia girlanda świetlna składająca się ze świetlówek LED opartych na różnokolorowych filamentach COG w postaci tradycyjnych żarówek bańkowych. Element ten zapewnia atmosferę małego eleganckiego małomiasteczkowego festynu, albo po prostu przytulnego zakątka. Warto zauważyć, że tak właśnie miał wyglądać podwórzec na ul.Mielczarskiego proponowany przez Grupę Elanex w zeszłorocznym Budżecie Obywatelskim.

Gdyby być złośliwym, to można by się pokusić o stwierdzenie, że wreszcie w naszym mieście do głosu dopuszczono osobę odpowiedzialną za kwestię estetyki. Ale darujmy to sobie…

Instalacja będzie wykorzystywana m.in. jako miejsce imprez kulturalnych lub zaplecze dla tych masowych. Na co dzień służy przechodniom wybierającym plac Biegańskiego na miejsce schadzki lub wypoczynku w trakcie spaceru. Cała strefa kosztowała nas 198,5 tys. zł, a po dwu przetargach wykonała ją krakowska firma Zano.

Plac dalej pusty

To właśnie z uwagi na imprezy masowe cały plac nie może być zagospodarowanym w taki lub każdy inny sposób. O użyteczną aranżację tej funkcjonalnej pustyni od lat zabiega działacz miejski, fascynat m.in. urbanistyki, zawodowy ekonomista transportu Tomasz Haładyj pracujący obecnie jako redaktor prowadzący lokalne wydanie Gazety Wyborczej.

Jego zdaniem plac Biegańskiego musi być uzupełniony przez obiekty generujące lub utrzymujące ruch takie, jak trafiki (czyli kioski) bądź budki gastronomiczne – oczywiście stylizowane, jak na realia przestrzeni objętej ochroną konserwatorską przystało. Całość zaś miała by być uzupełniona przez elementy ozdobne, jak figury, fontanny, ławki. Jego postulaty nie są brane w ogóle pod uwagę przez magistrat. Jedynie wydawany swego czasu na terenie miasta lokalny tygodnik pokusił się o prześmiewczą karykaturę postulatu prezentującą toy-toy przypięty łańcuchem do latarni na pustym placu z podpisem „Mała architektura według Tomasza Haładyja”, co dobitnie pokazuje brak zrozumienia tematu.

Idąc dalej na podstawie całokształtu można jedynie konkludować, jak daleko nasze miasto odstaje od współczesnych, europejskich norm cywilizacyjnych pomimo że tak agresywnie ostatnio akcentuje się chęć aktywnej przynależności do tej wspólnoty.

Pasjonaci historii Częstochowy znają szereg fotografii prezentujących obszar obecnego placu Biegańskiego z okresu międzywojnia. Widnieje tam zazwyczaj Ratusz schowany za gęstwiną drzew wypełniających szczelnie to miejsce. W istocie – dawniej placu tu nie było, a dwie posesje. Jedna – z Ratuszem i dwoma odwachami. Druga zaś, to otoczenie dzisiejszego kościoła św.Jakuba. Dlatego właśnie adres Ratusza, to aleja NMP 45, a nie plac Biegańskiego. Dziś drzewa już nie mogą stanąć w żadnym miejscu, bowiem pod powierzchnią plac szczelnie opleciony jest instalacjami energetycznymi oraz teletechnicznymi, w tym nawet sieciami międzynarodowymi. Urządzenie prawdziwego zagajnika, skweru, musiałoby być poprzedzone bardzo kosztownymi i skomplikowanymi przekładkami.