FOTOCZEWA

Serwis fotoreportersko-prasowy. Niezależni, niepoprawni, niepokorni

Przestrzeń

Na dawnym rowerodromie powstanie plac zabaw i parking

MZDiT ogłosił przetarg na wybudowanie placu zabaw i parkingu na terenie dawnego rowerodromu rozjeżdżonego w ostatnich latach przez amatorów darmowego parkowania na zapleczu ulicy Kilińskiego. Przewidywany jest również akcent rowerowy

ZOBACZ WIZUALIZACJE ⇒

Miejski Zarząd Dróg i Transportu ogłosił przetarg na wybudowanie placu zabaw i parkingu na zapleczu ulicy Kilińskiego, przez które niedawno poprowadzono łącznik – ulicę Marka Perepeczki. Duży teren był niegdyś zajmowany przez rowerodrom, czyli miasteczko ruchu rowerowego oraz przez boisko do koszykówki. W ostatnich latach jednak ciężko było poznać przeznaczenie działki, bowiem szczelnie zastawiona była przez samochody należące do amatorów darmowego parkowania, a przez to infrastruktura ta została doszczętnie zdewastowana.

Kiedy budowano łącznik obawiano się, że na działce, którą powiększono poprzez wybrzuszenie śladu jezdni kosztem garaży powstanie kolejny sieciowy sklep wielkopowierzchniowy. Urzędnicy jednak konsekwentnie zaprzeczali takiemu przeznaczeniu deklarując wolę zaaranżowania placu zabaw. Tak też się niebawem stanie.

Plac, parking, pumptrack

Na sporym placu obecnie panuje pustka. MZDiT oduczył dzikiego tu parkowania poprzez zastosowanie betonowych zapór typu Jersey. Obecnie trwa przetarg na wybudowanie 48 legalnych miejsc parkingowych (objętych już strefą!), który zostanie ulokowany bliżej jezdni. Ma to stanowić rodzaj buforu dla przewidzianego głębiej placu zabaw na wypadek, gdyby któreś z bawiących się tam dzieci nieoczekiwanie wybiegło w stronę jedni.

Plac zabaw zlokalizowany będzie głębiej działki i zostanie zaaranżowany na bazie konstrukcji linowych przeznaczonych do wspinaczek oraz zjeżdżania na rurze „strażackiej” oraz w korytku. Pod zabawkami zostanie wyściełana nawierzchnia z tworzywa sztucznego.

Obok placu i parkingu postawiona zostanie instalacja nawiązująca do rowerowej przeszłości tego miejsca. To modułowy tor wyczynowy – pumptrack. Kompozycji dopełnią latarnie oświetleniowe, stojaki rowerowe, kolejne ławki i kosze w ciekawej formie baryłek.

Pomiędzy parkingiem a placami zabaw poprowadzony zostanie ciąg pieszo-rowerowy o nawierzchni bitumicznej. Droga ta w stosunku do obecnego chodnika zostanie więc ułożona nieco „na skróty”, aby nie okrążać już sporego placu.

Roślinność

W dokumentacji przetargowej znaleźć można ciekawy wykaz roślinności przeznaczonej do nasadzenia w całym kwartale. Będą to krzewy i drzewa następujących gatunków:

Wiśnia piłkowana „Royal Burgundy”, Jesion mannowy „Fraxinus ornus”, Klon pospolity „Acer platanoides Globosum”, Glediczja trójcierniowa „Gleditsia triacanthos Sunburst”, Głóg po redni „Crataegus x media Paul’s Scarlet”, Świerk kłujący „Picea pungens Hoopsii”, Pięciornik krzewiasty „Potentilla fruticosa Annette”, Tawuła szara „Spiraea x cinerea Grefsheim”, Lilak Meyera „Syringa meyeri Palibin”, Tawuła brzozolistna „Spiraea betulifolia Tor”, Sosna bośniacka „Compact Gem – Pinus heldreichii Compact Gem syn. Pinus heldreichii Compacta”, Tawuła japońska „Spiraea japonica Goldmound” oraz trawy: Miskant chiński „Rotsilber”, Miscanthus sinensis „Rotsilber”, Miskant „Silberfeder” i Miscanthus sinensis „Silberfeder”.

MZDiT czeka na oferty do 26 lipca, a przestrzeń ma zostać oddana mieszkańcom do końca września.

1 KOMENTARZ

Komentarze są wyłączone.