Alkohol z dala od szkół

Rada Miasta Częstochowy zdecydowała o nowych zasadach sprzedaży alkoholu. Koncesje będą przyznawane placówkom handlowym znajdującym się w określonej odległości od szkół, cmentarzy i kościołów

Rada Miasta Częstochowy zobligowana nową wersją ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi oraz ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych dokonała ustalenia zasad sytuowania miejsc sprzedaży oraz podawania alkoholu.

Zachować dystans

Przedszkole | fot.UM Cz-wy

Przedszkole | fot.UM Cz-wy

Zgodnie z uchwałą na terenie Częstochowy miejsca sprzedaży i podawania alkoholu nie będą mogły znajdować się w odległości mniejszej niż 25 m od przedszkoli i szkół (według prawa oświatowego), placówek opiekuńczo-wychowawczych, kościołów oraz cmentarzy.

Odległości te mierzone będą wedle najkrótszej drogi dojścia po terenie dopuszczonym do ruchu pieszego licząc od ogólnodostępnego wejścia do miejsca sprzedaży lub podawania alkoholu do głównego wejścia do budynku przedszkola, szkoły, placówki opiekuńczo-wychowawczej, kościoła lub na teren cmentarza.

Drugie podejście

Już w kwietniu radni podjęli się stosownych regulacji, jednak tamtą wersję uchwały zakwestionował wojewoda śląski w trybie nadzoru wskazując, że radni nieprawnie zbudowali system kategoryzowania miejsc sprzedaży i szynku alkoholu. Obecna uchwała uwzględnia uwagi wojewody.

A może zainteresuje Cię coś poniżej?