FOTOCZEWA

Serwis fotoreportersko-prasowy. Niezależni, niepoprawni, niepokorni

Komunikacja

Przebudowa linii tramwajowej

Konkrety w sprawie budowy linii tramwajowej na Parkitkę to nie jedyne dobre wieści dotyczące tego środka transportu w naszym mieście.

W dniu dzisiejszym podpisana została warta ponad 114,5 mln zł, zakrojona na największą jak dotąd skalę przebudowa linii tramwajowej obejmująca starszy odcinek linii między Północą a Rakowem, z wyłączeniem torowiska w al. Niepodległości oraz na odcinku Aleja Jana Pawła II – Worcella, które były nie tak dawno remontowane.

Inwestycja –  dofinansowana z Unii Europejskiej – zajmuje swoje miejsce w miejskim programie ,,Lepsza Komunikacja w Częstochowie”, poprawi bezpieczeństwo, komfort jazdy i przyniesie pozytywne efekty ekologiczne.

Mariusz Sikora, prezes zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Częstochowie, powiedział: czeka nas największa inwestycja tramwajowa od początku istnienia tej infrastruktury w naszym mieście. Będzie to nie tylko przebudowa sieci i torowiska, ale także szereg innych prac, które odmienią oblicze podróżowania tramwajem na trasie północ-południe. Mówimy de facto o budowie nowej linii tramwajowej w starym śladzie pomiędzy Rakowem a Północą.

Prezydent Miasta, który zainicjował funkcjonowanie programu „Lepsza Komunikacja w Częstochowie” podkreślił, że warta 114,5 mln zł inwestycja ma sprawić, że częstochowianie częściej będą wybierać tramwaje jako alternatywny środek transportu. Podkreślił także, że kiedy podróż będzie bardziej komfortowa i szybsza, a ta przebudowa to umożliwi, to łatwiej będzie do tego wyboru zachęcić pasażerów. Sto osób podróżujących tramwajem to kilkadziesiąt samochodów mniej na ulicy i czystsze powietrze. Wierzymy, że inwestycje tramwajowe jak i autobusowe, które realizujemy, przyczynią się do osiągnięcia takiego efektu.

Przebudowa torowiska to jeden z dwóch elementów tej inwestycji, drugą jest zakup 10 nowoczesnych składów tramwajowych za 90 mln zł. Umowa na dostarczenie nowoczesnych pojazdów została podpisana z firmą PESA.

Zdjęcia z uroczystości podpisania umowy można zobaczyć tutaj.