FOTOCZEWA

Serwis fotoreportersko-prasowy. Niezależni, niepoprawni, niepokorni

Imprezy/Uroczystości

Tadeusz Ehrhardt-Orgielewski – sylwetki 14. Hot Jazz Spring

Przedstawiamy pierwszą z postaci tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Jazzu Tradycyjnego „Hot Jazz Sprnig”. Naszą patronacką serię zaczynamy od najgłośniejszej – Tadeusza Ehrhardta-Orgielewskiego, dyrektora artystycznego

14. Hot Jazz Spring
14. Hot Jazz Spring

Przez kilka kolejnych tygodni (ale nie dalej, jak miesiąc) na łamach naszego serwisu będziemy omawiać figury stanowiące o pięknym jazzowym święcie w Częstochowie. Przypominamy, że 7 czerwca startuje 14. edycja Międzynarodowego Festiwalu Jazzu Tradycyjnego „Hot Jazz Spring”.

Naszą serię zaczynamy od postaci, która w naszym subiektywnym odczuciu jest spiritus movens całego wydarzenia, czy nawet jego personalnym fundamentem. We wstępie pozwoliliśmy sobie pofolgować przymiotnikiem „najgłośniejszy”, ale ten kto bywa na paradach nowoorleańskich ten wie co autor tekstu ma na myśli. To właśnie Tadeusz Ehrhardt-Orgielewski przez megafon (a bywa, że i bez niego) zwołuje przechodniów z płyty placu Biegańskiego zapraszając ich do wzięcia udziału w korowodzie muzyków grających standardy jazzowe.

Zarys postaci

Za stroną internetową Festiwalu prezentujemy rys tej barwnej postaci częstochowskiego jazzowego święta:

  • Tadeusz Ehrhardt-Orgielewski jest kornecistą jazzowym i kompozytorem.
  • W roku 1969 założył zespół jazzu tradycyjnego Five O’Clock, który w 2003 r. przyjął nazwę Five O’Clock Orchestra.
  • Na stałe mieszka w Akwizgranie w Niemczech.
  • W Niemczech w latach 2005 – 2012 był liderem międzynarodowej grupy Aix Dixie Connection, który niedawno został przez niego reaktywowany.
  • Występuje od roku 2008 w formacji Tador Swingtet, którą tworzą zaproszeni przez niego muzycy.
  • Swingtet Tadeusza ma już częściowo stały skład, tzn. Janusz Sołtysik i Piotr Łobos są już stałymi jego członkami.
  • Jego najbardziej znaną kompozycją jest Suita Nowoorleańska przeznaczona na zespół jazzu tradycyjnego i orkiestrę symfoniczną.
  • Od sierpnia 2011 prezes Polskiego Stowarzyszenia Jazzu Tradycyjnego.

To właśnie jego zapał doprowadził do zorganizowania pierwszego Festiwalu. Jako, że jest muzykiem, a nie urzędnikiem, pełni funkcję Dyrektora Artystycznego tego wydarzenia.

Zobacz inne publikacje dotyczące 14-th Hot Jazz Spring.

1 KOMENTARZ

Komentarze są wyłączone.