FOTOCZEWA

Serwis fotoreportersko-prasowy. Niezależni, niepoprawni, niepokorni

Imprezy/Uroczystości

W Częstochowie powstaje amatorski serial kryminalny

W Częstochowie powstała kolejna amatorska produkcja filmowa. Tym razem grupa zapaleńców z Grupy Filmowej „Snake” produkuje sequel swojego serialu kryminalnego. Serial ODZNAKA będzie miał premierę 5 listopada

Niedawno wspominaliśmy o wyprodukowanym przez Artura Broncela filmie fabularno-dokumentalnym pt. „Biegański”, którego uroczystą premierę zaplanowano na 10 listopada w sali kinowej Ośrodka Kultury Filmowej ILUZJA. Tym razem donosimy o kolejnej premierze filmowej rodzimej produkcji. To serial kryminalny produkowany przez Grupę Filmową SNAKE i Łukasz Tamborowski Video Studio, zdjęcia do którego realizowano w plenerach Częstochowy.

Najpierw byli GLINIARZE

Jedna z postaci [GF Snake]
Jedna z postaci [GF Snake]

Zaczęło się od koleżeńskiego hobby. Tomasz Maciejewski i Piotr Mercik wraz z przygodnie występującymi znajomymi podjęli się produkcji serialu przeznaczonego do publikacji w serwisie YouTube. Jego tytuł, to „Gliniarze” i jak do dziś zaznaczają twórcy, obraz powstał znacznie wcześniej, niż późniejsza produkcja paradokumentalna telewizji Polsat o tym samym tytule. Inspiracją był niemiecki serial znany w Polsce pod tytułem „Alarm dla Kobra 11”.

Jedna z postaci [GF Snake]
Jedna z postaci [GF Snake]

Serial GLINIARZE był produkcją z pogranicza sensacji i kryminału, a macierzą fabuły były codzienne realia pracy dwojga Policjantów pionu śledczego fikcyjnego komisariatu Policji. W dwie główne postaci wcielili się Maciejewski i Mercik. Zdjęcia realizowano w mieszkaniu jednego z producentów, które mozolnie charakteryzowano na wnętrza, z jakimi na co dzień obcują prawdziwi funkcjonariusze. Ponadto większość scen powstała w plenerze, gdzie bohaterowie prowadzili czynności dochodzeniowe i operacyjne. Do kilku wątków wykorzystano ruiny straszące przechodniów na kilku częstochowskich ulicach.

Fotos z filmu [GF Snake]
Fotos z serialu [GF Snake]

Oprócz wątku fabularnego, serial cechował się kilkoma efektami specjalnymi realizowanymi na miejscu zdjęć lub dodawanymi w postprodukcji. Producenci nie szczędzili więc swoim postaciom np. licznych ran postrzałowych. Każdy odcinek stanowił odrębną całość fabularną, jednak wszystkie łączył ciągnięty w tle motyw rodziny utraconej przez jednego z bohaterów oraz nadal niewykrytego i nieujętego sprawcy.

Serial się rozwijał, zaś Polsat bez rekonesansu przywłaszczył tytuł. Twórcy stanęli w obliczu decyzji – co dalej począć z produkcją. Tak powstał jej sequel – serial ODZNAKA.

Profesjonalna ODZNAKA

Plansza tytułowa
Plansza tytułowa  [GF Snake]

Kontynuacją GLINIARZY jest ODZNAKA. Jak na wersję rozwojową przystało, do produkcji zaangażowano wytwórnię filmową – oczywiście w mniejszej skali, ale sprzęt używany teraz do realizacji zdjęć i udźwiękowienia nie może stanowić powodu do wstydu. Produkcję ODZNAKI wspiera Łukasz Tamborowski Video Studio. Mimo tej profesjonalizacji autorzy stale zaznaczają – to nadal jest produkcja amatorska.

Rozwoju należy również dopatrywać się pod względem planów filmowych. O ile wcześniej korzystano z mieszkania, teraz komisariat zyskał tę biurową surowość, której wcześniej wyraźnie brakowało:

Jedna z postaci serialu
Jedna z postaci serialu [GF Snake]

Kontaktowaliśmy się z wieloma instytucjami, ale kiedy tylko kierownictwo każdej z nich po zapoznaniu się ze scenariuszem stwierdzało, że postaci w sytuacjach kryzysowych posługują się mało eleganckim językiem, natychmiast przerywano rozmowy o wsparciu produkcji – powiedział dziennikarzowi serwisu Fotoczewa.pl producent, scenarzysta i reżyser ODZNAKI Tomasz Maciejewski.

Udało się jednak znaleźć instytucję, która wsparła produkcję własnymi zasobami lokalowymi. Komisariat ulokalizowano w Ośrodku Promocji Kultury Gaude Mater, dzięki czemu funkcjonariusze dochodzeniówki pracują w prawdziwym biurze, a komendant urzęduje za przeszklonymi drzwiami – standardy z wyższej półki.

Zdjęcie z planu [GF Snake]
Zdjęcie z planu [GF Snake]

Obsada serialu powiększyła się, a wsparcia pro-bono użyczyli również mniejsi lokalni twórcy YouTube, co sprawiło, że wydział kryminalny może pochwalić się prawdziwą paletą ludzkich charakterów. Z resztą oni sami podkreślają: – W produkcji udział biorą osoby interesujące się szeroko pojętym aktorstwem, czy innymi aspektami tworzenia filmów od realizacji zdjęć po dźwięk – powiedział Krzysztof Sikora, odtwórca jednej z ról.

Fotos z serialu Odznaka [GF Snake]
Fotos z serialu Odznaka [GF Snake]

Nie bez znaczenia wydaje się fakt, że produkcję wsparły dwie drużyny sportowe ASG – Blood Raven oraz CIS Częstochowa, biorące udział w filmie w charakterze rekonstruktorów stylizowanych na grupę uderzeniową oddziału AT. I tutaj nie było łatwo o współpracę – na osiem tego typu drużyn działających w Częstochowie tylko te dwie wyraziły chęć współpracy.

– Tomasz nas nieźle wymęczył żebyśmy wyglądali chociaż trochę jak profesjonalna grupa AT – powiedział Tadeusz Kulesza biorący udział w serialowych inscenizacjach.

Serial zyskał również na realności – jak głosi wieść gminna, scenariusz konsultowany jest z fachowcami z branży.

Wielka premiera, wielkie plany

Jedna z postaci [GF Snake]
Jedna z postaci [GF Snake]

Zdjęcia do pierwszego odcinka już zakończono, a jego premierę wyznaczono na 5 listopada. Specjalnie na tę okazję GF Snake utworzyła wydarzenie w serwisie Facebook, w ramach którego każdy zapisany uczestnik otrzyma możliwość obejrzenia filmu – oczywiście bezpłatnie w serwisie YouTube.

Jeżeli tak „podkręcony” projekt okaże się dobrą inwestycją czasu i sił poświęconych do jego realizacji, twórcy przewidują dalszą profesjonalizację swojej produkcji, na okoliczność czego uruchomione zostaną stosowne kampanie.

Co zobaczymy? Oczywiście częstochowskie plenery – widz będzie miał okazję do zgadywania, w których miejscach kręcono sceny, bo rozpoznanie popularnych miejsc po profesjonalnej obróbce obrazu wcale nie będzie łatwe. Częstochowa w obrazie Maciejewskiego wygląda inaczej i posiada mroczne oblicze. Atutem produkcji jest reakcja otoczenia na działania bohaterów – o ile działania Policji w prawdziwym życiu budzą ciekawość przechodniów, o tyle tu w miejscach publicznych również można dostrzec zaintrygowanie.

Przypominamy: premiera pierwszego odcinka już 5 listopada.

1 KOMENTARZ

Komentarze są wyłączone.