SM Północ: Pomagamy na prośbę mieszkańców

aleja Wyzwolenia
aleja Wyzwolenia

Zarząd Spółdzielni Mieszkaniowej „Północ” odniósł się do naszych pytań zadanych po ujawnieniu punktu gromadzenia głosów do Budżetu Obywatelskiego

Radny Piotr Strach za pośrednictwem swojego profilu w serwisie Facebook poinformował o ujawnieniu punktu zbierania głosów do Budżetu Obywatelskiego. Wedle swojej relacji miał być poproszony o podanie danych osobowych, w tym numeru PESEL, a kiedy próbował wykonać fotografię ujawnionego faktu osoba mająca kierować jednostką administracyjną spółdzielni miała wytrącić mu telefon z ręki.

Przerwać głosowanie!

Budżet Obywatelski

Budżet Obywatelski

Pod postem radnego Stracha rozgorzała dyskusja o dopuszczalności pośrednictwa w przekazywaniu głosów poza oficjalną siatką stworzoną przez Urząd Miasta Częstochowy. Pojawiały się przypuszczenia dotyczące rzetelności przekazywania głosów „nie po myśli”, o ochronie wrażliwych danych osobowych, czy o zachowaniu bezstronności zdobywanych głosów.

Jeden z dyskutujących stwierdził nawet, że w tej sytuacji głosowanie do czasu wyjaśnienia sytuacji powinno zostać przerwane. Inny zaś zauważył, że fizyczna napaść relacjonowana przez Piotra Stracha jest wysoce naganna i powinna być potraktowana, jako napaść na funkcjonariusza publicznego.

Pomagamy na prośbę mieszkańców

Urząd Miasta Częstochowy [M.Biś]

Urząd Miasta Częstochowy [M.Biś]

Skierowaliśmy do Urzędu Miasta Częstochowy szereg pytań m.in. o możliwość powołania dodatkowych punktów zbiórki głosów i sposób przekazywania pozyskanych głosów. Odpowiedzi jeszcze nie otrzymaliśmy.

Z kolei Zarząd SM Północ poprosiliśmy o odniesienie się do sytuacji prosząc jednocześnie o informację dotyczącą zabezpieczenia zebranych kart. W odpowiedzi otrzymaliśmy informację, że punkty mają charakter użyczenia infrastruktury opracowanego na prośbę samych mieszkańców:

– W związku z licznymi prośbami mieszkańców naszego osiedla oraz apelami duszpasterzy na wczorajszych mszach św. udzielana jest pomoc zgłaszającym się mieszkańcom w postaci udostępniania druków oraz komputerów w celu zagłosowania w IV edycji Budżetu Obywatelskiego – dowiadujemy się z korespondencji nadesłanej z adresu obsługującego Zarząd Spółdzielni Mieszkaniowej Północ, gdzie wyraźnie zaznaczono: – Mieszkańcy głosują samodzielnie na wybrane przez siebie zadania. Udostępniane są też materiały piśmienne, w tym koperty do wysyłania głosów – odpowiedziano nam.

Wobec wątpliwości o sugerowanie odpowiedzi, bądź jakąkolwiek stronniczość nasz korespondent zauważył: – Panie, które udzielają pomocy mieszkańcom nie są żadną komisją i nie zbierają głosów, a jedynie wskazują na poprawny sposób głosowania. Spółdzielnia nie ma wpływu na wybrane przez mieszkańca zadania – odpisał.

Jednocześnie na koniec urzędnik spółdzielni odniósł się do faktu podniesienia alarmu przez radnego Piotra Stracha: – Nie po raz pierwszy zachowanie radnego Piotra Stracha budzi zastrzeżenia i wątpliwości, a przekazywane informacje mijają się z prawdą – podsumował korespondent odpowiadający na nasze pytania.

Gdzie głosować w BO

Szkoła Podstawowa 54

Szkoła Podstawowa 54

Wobec zapotrzebowania na oddawanie głosów sygnalizowanego przez mieszkańców rodzimej spółdzielni mieszkaniowej spieszymy z informacją, że w samej dzielnicy Północ funkcjonują aż trzy oficjalne punkty do oddawania głosów w Budżecie Obywatelskim:

  • Szkoła Podstawowa nr 54, ul. Kukuczki 30
  • Biblioteka Publiczna – Filia nr 10, Michałowskiego 20 (w godzinach pracy biblioteki)
  • Biblioteka Publiczna – Filia nr 20, ul. Gombrowicza 15 (w godzinach pracy biblioteki)

Adresy pozostałych punktów w innych dzielnicach umieszczone zostały na stronie Wydziału Komunikacji Społecznej UM [kliknij tutaj]. Wszystkie dysponują drukami formularzy, wykazem zadań, a pracownicy je obsługujący udzielają informacji technicznych.

A może zainteresuje Cię coś poniżej?