FOTOCZEWA

Serwis fotoreportersko-prasowy. Niezależni, niepoprawni, niepokorni

Miasto

Lepiej nie głosować… Subiektywny przegląd szyderczy

Zgodnie z zapowiedziami prezentujemy przegląd propozycji zgłoszonych do Budżetu Obywatelskiego, które z różnych przyczyn nie spotykają się z naszą przychylnością

Budżet Obywatelski
Budżet Obywatelski

Od niedawna wydajemy recenzje wybranych propozycji budżetowych oraz przegląd ogólny tych ciekawszych ze wszystkich pozostałych. Przegląd jest inicjatywą naszego redaktora naczelnego i wedle jego pomysłu każdy z dziennikarzy miał wybrać najciekawszą jego zdaniem propozycję budżetową do jednostkowej recenzji, a także napisać dwa przeglądy pozostałych propozycji – jeden pochlebny i jeden sceptyczny. Wszyscy właściciele serwisu napisali każdy po recenzji oraz w większości przegląd pochlebny. Dwóch nie zdecydowało się na przegląd sceptyczny. Prezentujemy więc jedyny tego rodzaju.

Jak czytać numery wniosków?
W tekście posłużyliśmy się nomenklaturą „wniosków ogólnomiejskich” i dzielnicowych. Jeśli nie wynika wprost z tekstu, to litery przed numerem oznaczają:
og.999 – propozycja ogólnomiejska nr 999
dz.999 – propozycja dzielnicowa nr 999

Przypominamy – to przegląd subiektywny i nie musicie Państwo zgadzać się z nim . Jeżeli jednak ktoś chce zagłosować, a nie bardzo wie na co, to może się naszym cyklem… zasugerować. Zaczynamy przegląd negatywny!

Nie wyręczaj urzędnika – niech się wstydzi

Promenada Niemena
Promenada Niemena

Pośród wykazu propozycji zgłoszonych do tegorocznej edycji BO znaleźliśmy kilka inwestycji tak banalnych, że aż dziw, że w ramach bieżącego utrzymania nie zostały one zrealizowane przez Magistrat lub jego jednostki wykonawcze. Najbardziej pilący (tak – pilący) problem Częstochowian, to szalety. Mimo XXI wieku nie ma ich na Promenadzie i na Rynku Wieluńskim. Propozycji ogólnomiejskich 162492 nie należałoby popierać, bo w tych lokacjach „kibelki” były i zostały przez jednostki urzędu zlikwidowane bez pozostawienia nic w zamian – z „złym” PRL o pęcherzach i kiszkach obywateli władza ludowa jednak pamiętała.

Chodnik
Chodnik

Niwelację skandalicznego zaniedbania miała kompensować propozycja dz.605 przewidująca budowę bieżni przy Szkole Podstawowej nr 54. Jako absolwent tej „nowiutkiej” szkoły pytam, po co ją budować, jeśli od połowy lat 90-ch istnieje tam cały kompleks sportowy z boiskiem o sztucznej nawierzchni łącznie! Co? Zarosło? A co konia obchodzi, że wóz leży? Nie naprawiajcie cudzych błędów!

Propozycja og.278 nasunęła nam myśl, że jakiś urzędnik odpowiedzialny za koncepcję szumnie zapowiadanych „centrów przesiadkowych w centrum miasta” (sic!) zapomniał o biletomatach i teraz próbuje naprawić swój błąd zgłaszając zakup biletomatów stacjonarnych do wyposażenia tych centrów. Bo niby kto z postronnych mieszkańców pomyślałby o czymś takim? Dobre, cwane… Nic z tego!

Ostatni kąsek na tacy wyręczania urzędników, to naprawa nowej nawierzchni na remontowanym niedawno wiadukcie koło d.Wełonpolu (og.226). Kilka lat temu położono na całej długości i szerokości praktycznie nową płytę, bo stara zgniła, a inwestycję otwierał obecny Prezydent miasta przecinając czerwoną wstęgę w błysku fleszy, który przyjechał specjalnie wynajętym zabytkowym tramwajem. Teraz nawierzchnia na chodnikach z dopuszczonym ruchem rowerów popękała i pofałdowała. Czy to nie podlega jakiemuś nadzorowi pogwarancyjnemu? Ile nowych nawierzchni tak szybko się kruszy?

Tutaj inwestycje są zbędne

ul.Śląska, fot.J.Karlikowski
ul.Śląska, fot.J.Karlikowski

Kilka inwestycji można uznać z zbędne. Taką jest montaż sygnalizacji świetlnej na jednym tylko skrzyżowaniu niechlubnej autostrady śródmiejskiej (ciąg Dąbrowskiego – Nowowiejskiego – Korczaka oraz Bohaterów Monte Cassino – Śląskiej – Kilińskiego) – og.481. Inne propozycje przewidują budowę poduszek berlińskich przed wszystkimi skrzyżowaniami uspokajając ruch bez dławienia go światłami. Poza tym każdy chyba z doświadczenia wie, jak MZDiT ustawia światła dla pieszych… Zrobicie Państwo, jak chcecie, a jeśli nie, to sugerujemy rozwiązanie.

Urząd Miasta niedawno prowadził warsztaty dotyczące rewitalizacji Rynku Wieluńskiego, co oznacza, że miasto powoli przymierza się do remontu. Tymczasem pozytywnie zaopiniowało też propozycję dz.401 przewidującą wymianę chodników przy pierzejach. Po co, jeśli kiedyś to będzie zerwane? Propozycja dz.125 przewiduje budowę drogi rowerowej na ul.Kukuczki. Czy naprawdę na tej spokojnej ulicy potrzeba wydzielonej infrastruktury dla rowerów? Bez przesady!

Rynek Wieluński, autobus miejski
Rynek Wieluński, autobus miejski

Ponad 100 rowerowych mas krytycznych odbyło się niemal beznakładowo nie licząc obowiązkowej asysty Policji i Straży Miejskiej – tu zaznaczamy, że organizatorzy Masy każdorazowo zapewniają także swoje służby porządkowe i ratownicze! Tymczasem użytkownicy łyżwowrotek potrzebują pieniędzy do swoich analogicznych przejazdów. Albo ja czegoś nie rozumiem, albo ktoś nie wierzy w swoje siły.

Absolutnie bezcelowe może być oddawanie głosów na propozycję dz.267 przewidującą przebudowę drogi wewnętrznej na zapleczu posesji Szymanowskiego 18, 20, 22. To bardzo słusznie, bo uliczka jest zrujnowana, ale propozycja zawiera błąd rzeczowy, bowiem przewiduje oddzielenie ruchu pieszego od kołowego, a to jest strefa ruchu, gdzie występuje ruch mieszany, a piesi mają pierwszeństwo. Po wtóre – wiąże się ona z poszerzeniem uliczki. Pytanie, kto zgodzi się na przybliżenie krawędzi bliżej okien? Mieszkańcy po stronie Szymanowskiego urządzający tam zieleń, czy po stronie alei NMP posiadający tam wjazdy na parkingi? A po trzecie – nie na całej długości droga należy do miasta. W przeszłości nastąpiła próba przejęcia terenu od jednego właścicieli i jest on użytkowany przez ZGM, ale tak naprawdę – jak relacjonuje nam ów właściciel – nigdy nie został on ani odkupiony, ani wywłaszczony. Najprawdopodobniej niebawem zostaną wystosowane roszczenia własnościowe, czyli o inwestycji już teraz należy definitywnie zapomnieć!

Festyny tuż przed wyborami. Przypadek?

Piknik
Piknik

Wykaz propozycji budżetowych aż kipi od zbiorowego przejadania naszych wspólnych pieniędzy. Dosłownie – żurek i kiełbasa z Waszych podatków. Do tego wynagrodzenie dla koordynatora i dla wodzireja (sic!) oraz należność za wynajęte zabawki oraz zakupione gadżety pamiątkowe.

W pobliżu naszej skrzynki kontaktowej obserwowaliśmy dwa takie. Za każdym razem zdezorganizowano życie mieszkańcom. Nakazano im wyprowadzić ich samochody z parkingu i urządzono zbiegowisko z głośną muzyką. W jednym przypadku wyrwano słupki chroniące zieleń, a koordynujący przygotowania próbował wymóc na ekipie pracowników wstrzymanie prac przy sieci gazociągowej prowadzonych w pobliskim bloku. Jednocześnie na plakatach akcentuje się nazwisko inicjatora festynu. W 2018 roku wszystkie pikniki sąsiedzkie miałyby się odbyć późną wiosną i latem, a na jesieni odbywają się wybory samorządowe. Przypadek? Może przypadek, ale jeśli ktoś z Państwa podziela obawy (i tylko obawy!), to może unikać propozycji dzielnicowych mówiących o piknikach sąsiedzkich lub festynach rodzinnych. Mogę mylić, a nawet jeśli, to grille urządzajcie sobie Państwo za swoje pieniądze, możecie też zrobić imprezy składkowe, jak tysiące innych ludzi.

Jedyny odróżniający się festyn, to ten w Klubie Sportowym Stradom, którego dokumentacja wyraźnie różni się od pozostałych, a wnioskujący chcą zakupić maszyny do prażonej kukurydzy oraz waty cukrowej, aby na regularnie urządzanych spotkaniach nie wynajmować ich. Wątpliwości budzi tylko ta wata cukrowa – trochę niezdrowo, jak na obiekt szkolny…

Sarkazmem w drogowców

przejście dla pieszych
przejście dla pieszych

Pośród propozycji budżetowych znaleźliśmy kilka dzielnicowych postulujących budowę ławeczki dla pieszych oczekujących na zielone światło. Ten ewidentny sarkazm miał być zapewne satyrą na dyskryminujące pieszych programy sygnalizacji świetlnych preferujących ruch kołowy. Tymczasem satyrą okazał się fakt, że urzędnicy zaopiniowali propozycję pozytywnie! I teraz już nie wiadomo, czy nadal należy się śmiać, czy może już zacząć płakać…

Uwaga! Powyższy wykaz jest tylko i wyłącznie subiektywnym przeglądem naszego dziennikarza i nie stanowi on arbitralnie o sposobie głosowania. Każdy uczestnik głosowania w Budżecie Obywatelskim sam podejmie decyzję zgodnie z własnymi przekonaniami i sumieniem. Powyższy tekst jest tylko opinią i taką każdy może we własnym zakresie wyrazić. Jeśli sobie Państwo życzycie, to udostępniamy Państwu nasze pola komentarzy pod linkiem do felietonu w serwisie Facebook.

Pod tym łączem znajdziecie Państwo wykaz wszystkich propozycji.

⇒ Tutaj podzielisz się swoją opinią ⇐

W kolejnej części śmieszkowaty przegląd propozycji tak słabych, że odrzucili je już sami urzędnicy. Na koniec przekażemy Państwu instrukcję głosowania oraz rekomendacje naszych redaktorów.