FOTOCZEWA

Serwis fotoreportersko-prasowy. Niezależni, niepoprawni, niepokorni

Miasto

Warto poprzeć w Budżecie Obywatelskim – przegląd subiektywny, cz.1″

Kontynuujemy subiektywny przegląd propozycji wartych zagłosowania w tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego

W poprzednim odcinku pierwszej części przeglądu subiektywnego wskazaliśmy kilka wartych – zdaniem naszego dziennikarza – uwagi mieszkańców i podzieliliśmy je na umowne kategorie: dobro ogółu, bezpieczeństwo drogowe i pomoc zwierzętom. Kontynuujemy nasz przegląd wniosków.

Jak czytać numery wniosków?
W tekście posłużyliśmy się nomenklaturą „wniosków ogólnomiejskich” i dzielnicowych. Jeśli nie wynika wprost z tekstu, to litery przed numerem oznaczają:
og.999 – propozycja ogólnomiejska nr 999
dz.999 – propozycja dzielnicowa nr 999

Przestrzeń publiczna

Budżet Obywatelski
Budżet Obywatelski

Z projektowanych przez mieszkańców inwestycji w przestrzeni publicznej wyróżnić można ogólnomiejski 254 przewidujący budowę rowerodromu, czyli miasteczka ruchu rowerowego. Takim poszczycić się może tylko jedna ze szkół podstawowych na Północy. Szkoda, bo na takich obiektach najmłodsi mogliby ćwiczyć przyszłe zachowanie na drodze. Tym bardziej krytycznie należy podejść do podejścia Magistratu do tego zagadnienia, bo przez ostatnich niemal 30 lat pozwolił na totalną dewastację innego rowerodromu przy ul.Staszica, na którym tolerowano funkcjonowanie nielegalnego parkingu. Teraz znowu urzędnicy zastanawiają się wielce, co tam urządzić.

Zieleń, promenada Niemena
Zieleń, promenada Niemena

Propozycję ogólnomiejską 724 mieliśmy skrytykować, ale ostatecznie zawarliśmy ją w niniejszym przeglądzie „pochlebnym”. Dotyczy zagospodarowania terenu po dawnym osiedli mieszkaniowym zniszczonym wskutek dwu katastrof urbanistycznych w postaci budowy al.Niepodległości oraz al.Wojska Polskiego, które przyczyniły się do zabicia klimatu dawnego Ostatniego Grosza (niegdyś Kolonia Bór w gm.Gorzelnia).Między al.Niepodległości, rz.Stradomką a ul.Niedługą miałby powstać skwer z alejkami i ławkami. Czemu nie? Pod warunkiem zachowania spokoju nad samą rzeką, bo po drugiej stronie żyją zwierzęta korzystające z rzeki w charakterze wodopoju! Podobna inicjatywa (dz.307) przewiduje powrót do starej tradycji plażowania nad Wartą między ul. Bugajską a mostem kolejowym, gdzie miałaby być usypana plaża.

Ogród publiczny, pl.Biegańskiego [M.Biś]
Ogród publiczny, pl.Biegańskiego [M.Biś]

Propozycja dz.113 przewidująca budowę napisu „Częstochowa” z liter przestrzennych każe nam zapytać, dlaczego coś takiego nie pojawiło wcześniej z inicjatywy samego Urzędu. Z kolei „Drzewko Miłości” przeznaczone do wieszania kłódek, to domena wniosku dz.376. Wniosek dz.284 przewiduje rewitalizację historycznego osiedla przy Bardowskiego 21 – warto poprzeć, bo Magistratowi nie spieszy się do rewitalizacji przestrzeni miejskich.

Klimaty komunikacji

Biletomat
Biletomat

Ostatnie dwie ciekawostki, to ogólnomiejski 277 przewidujący zakup biletomatów stacjonarnych ulicznych. Tych faktycznie brakuje, a MPK obecnie uzupełnia sieć dystrybucji o maszyny pojazdowe. Wykluczamy jednocześnie poparcie dla doposażenia węzłów przesiadkowych – ten wątek omówimy w przeglądzie negatywnym.

Interesująco brzmi ogólnomiejska 412 przewidująca zorganizowanie zlotu Ikarusów. Podobne dni odbywają się w innych krajach i polegają na skumulowaniu w jednym miejscu autobusów m-ki Ikarus z różnych miast i krajów w jednym miejscu. Jako, że to pojazdy już zabytkowe, to idealnie inicjatywa ta wstrzeliłaby się w jubileusz 60 lat obecności pojazdów węgierskiego producenta w Częstochowie. Oby tylko nie skończyło się na obecności autobusów tylko z MPK…

Trzy przeglądy

To druga część pierwszego odcinka tryptyku w wykonaniu Dominika Wójcika w ramach redakcyjnej inicjatywy przeglądu wniosków do Budżetu Obywatelskiego. W drugiej części zaprezentujemy te, których poparcia zdecydowanie należałoby unikać, zaś w trzeciej autor wyszydzi najdziwniejsze propozycje odrzucone przez samych urzędników.

Na koniec wystosujemy nasze, redakcyjne rekomendacje do głosowania.

Pełną listę wniosków znajdziecie Państwo tutaj [link].