FOTOCZEWA

Serwis fotoreportersko-prasowy. Niezależni, niepoprawni, niepokorni

Komunikacja

Kartę miejską można doładować w domu

W końcu wdrożono system internetowego doładowania kart miejskich przez pasażerów. Opisujemy, jak je zrealizować

Wedle zapisu przetargowego na wdrożenie systemu doładowywania kart miejskich poprzez Internet ten miał być – jak można było wnioskować – wdrożony od czerwca. Uruchomiono go jednak teraz. Na kasownikach pojawiły się nakładki z kieszeniami. Opisujemy, jak zrealizować samodzielnie doładowanie. Niezbędny jest… Internet!

Zarejestruj kartę

Częstochowska Karta Miejska
Częstochowska Karta Miejska

Aby móc korzystać z systemu należy zarejestrować w nim swoją kartę. Nie jest to trudne. Ze strony miejskiego przewoźnika – MPK – należy poprzez widoczną tam zakładkę przejść do wewnętrznego serwisu i najbezpieczniej jest skorzystać z linku na stronie MPK. Wymaga on logowania. By to uczynić, potrzeba założyć konto.

 • Przygotuj swoją kartę (potrzebujesz jej numeru) i dowód osobisty (potrzebujesz PESEL)
 • Kliknij „rejestracja”.
 • Podaj numer karty, swój e-mail i wymyśl hasło.
 • W wybranych polach podaj na wyrywki fragmenty numeru PESEL.
 • Kliknij akceptację regulaminu oraz poświadczenie, że nie jesteś robotem.
 • Kliknij „Zarejestruj kartę”.
 • Na Twój adres e-mail zostanie wysłany link, który należy kliknąć celem potwierdzenia woli założenia konta.

Masz już aktywne konto. Możesz korzystać niemal ze wszystkich funkcjonalności z wyjątkiem historii podróży, której włączenie wymaga osobistej wizyty w jednej z kas MPK, co zapewne podyktowane jest względami bezpieczeństwa danych. Co ważne – w serwisie sprawdzisz nawet stan Twojej karty!

Doładowanie biletu – transakcja

autobus [J.Karlikowski]
autobus [J.Karlikowski]

Aby doładować bilet – zarówno miesięczny, jak i portmonetkę – należy zalogować się na swoje konto i w menu po prawej stronie wybrać „Doładowanie karty”. Dalej po banalnie prostym menu dokonać wyboru rodzaju biletu i kwoty / terminu doładowania, po czym zatwierdzić przedstawione podsumowanie.

Serwis samoczynnie przekieruje nas do serwisu płatności online, który jest znany każdemu, kto choć raz kupował coś w internecie. Konieczne jest więc posiadanie internetowego konta bankowego.

Twoje doładowanie zostało dopiero zlecone. Aby je zakończyć, musisz wsiąść do tramwaju lub autobusu – co więc zrobisz w czasie najbliższej podróży do pracy lub szkoły.

Doładowanie na zwykłym kasowniku

kasownik MPK
kasownik MPK

Kartę doładujesz w kasowniku każdego rodzaju. Dlatego właśnie na tych starych – z małym zielonym wyświetlaczem – pojawiły się specjalne nakładki na polach, które dotąd służyły jedynie przyłożeniu biletu celem skasowania. Aby Twoje pieniądze lub przedłużenie migawki trafiły na Twoją kartę wykonaj następujące kroki:

 • Wsuń kartę do kieszeni – otwór po prawej stronie z brzegu.
 • Dwa razy naciśnij przycisk „3” (trzeci z kolei).
 • Na ekranie pojawi się komunikat, że doładowanie zrealizowano.

Wyjmij kartę, bo to wszystko!

Nowoczesne kasowniki

W nowych Solarisach pojawiły się nowoczesne kasowniki z wielkimi kolorowymi ekranami. Będzie ich coraz więcej, na przykład w 10 nowych tramwajach też takie zawisną. Doładowanie w nich jest jeszcze prostsze:

 • Wsuń kartę do szczeliny z prawej strony.
 • Wybierz odpowiednią opcję na ekranie dotykowym (ostatnia na liście).
 • Na kasowniku pojawi się komunikat o zrealizowanym doładowaniu.

Jeśli wcześniej nie przelałeś swoich pieniędzy na konto systemowe, to każdy kasownik wyświetli komunikat o braku zleconych doładowań. Podobnie, jeśli źle wsuniesz kartę – kasownik poinformuje Cię, abyś poprawił kartę dosuwając ją do końca.

Tym samym wizyta w kasie i stanie w kolejce stają się zbędne.

SKOMENTUJ INNOWACJĘ