FOTOCZEWA

Serwis fotoreportersko-prasowy. Niezależni, niepoprawni, niepokorni

Imprezy/Uroczystości

W piątek i w sobotę pomożesz chorym na białaczkę

W czasie sobotniego meczu Rakowa z elbląską Olimpią będzie można zarejestrować się w bazie dawców komórek macierzystych i szpiku kostnego. Kto mimo chęci ma inne plany, może zjawić się w piątek w kawiarni Skrzynka

#weronika_walcz

Redakcja serwisu Fotoczewa objęła patronatem medialnym inicjatywę poszukiwania bliźniaka genetycznego dla Weroniki Matwij z Suchowoli. Ta 16-letnia kobieta jeszcze rok wcześniej prowadziła aktywne życie rozwijając talenty muzyczne, sportowe i fotograficzne, ale nagle zjawiła się białaczka, którą początkowo udało się zwalczyć niszczącą chemioterapią. Kiedy w sierpniu nastąpił nawrót, nie było już możliwości powtórzenia terapii, a dawcy pasującego genetycznie nie było.

Weronika Matwij | fot. DKMS/arch.rodzinne
Weronika Matwij | fot. DKMS/arch.rodzinne

O Weronice dowiedzieliśmy się za sprawą relacjonowanej przez nas akcji „Częstochowa Aniołów” zainicjowanej przez znaną działaczkę charytatywną Beatę Kulczyńską. Kiedy delegacja aniołów zjawiła się z lubelskim szpitalu dziecięcym z ciężarówką prezentów, wśród licznych pacjentów była ona i od razu ujęła serce Kulczyńskiej, która jako działaczka fundacji DKMS od razu rozpoczęła poszukiwania bliźniaka. Dołączyły do niej uczestniczki „Częstochowy Aniołów” oraz nasza redakcja.

Nie zdążyliśmy – Weronika odeszła nagle w dniu 11 listopada, kiedy białaczka przerzuciła się na najważniejsze narządy. Od tamtej pory działamy dla innych pamiętając o niej.

Kibice kontra białaczka

Etykieta wydarzenia | rys. Beata Kulczyńska, DKMS
Etykieta wydarzenia | rys. Beata Kulczyńska, DKMS

W dniu 19 listopada w godzinach 12:00 – 15:00 przy stadionie w dzielnicy Raków kibice piłkarscy przybyli na mecz RKS Raków – Olimpia Elbląg będą mogli zarejestrować się w bazie dawców. Rejestracja przebiega szybko, polega na wypełnieniu zwięzłej ankiety dotyczącej historii medycznej dawcy oraz na pobraniu wymazu z policzka poprzez „poślinienie patyczka”.

Więcej o inicjatywie oraz o kwestiach przechowywania danych pisaliśmy wcześniej – do przeczytania tutaj.

Skrzynka dla DKMS

Jeżeli ktoś chciałby zarejestrować się w bazie dawców, a wie, że nie będzie mógł zjawić się w sobotę przed stadionem, to oto nadarza się dodatkowa okazja. W piątek w kawiarni Skrzynka przy ul. Dąbrowskiego 1 dyżurować będzie Beata Kulczyńska, która zarejestruje wszystkich chętnych.

Każdy chcący pomóc chorym na białaczkę może więc zjawić się w Skrzynce od godziny 14:00 – pani Beata będzie czekać do zarejestrowania ostatniego chętnego.

Zostań dawcą

Przeszczep komórek macierzystych lub szpiku kostnego warunkowany jest zgodnością genetyczną, a nie – jak przy przetaczaniu krwi – zgodnością grup. To dlatego mówi się o „bliźniakach genetycznych”, a tych znaleźć jest ciężko. Ledwo 30% chorych znajduje dawcę w rodzinie – pozostali szukają ratunku u osób spoza rodziny. Chętnych jest wielu, ale znalezienie zgodnego genetycznie dawcy jest trudne.

Statystycznie w ciągu pierwszych 10 lat od rejestracji tylko 1% dawców znajduje swojego biorcę. Większe szanse mają tutaj młodsi dawcy. Cała terapia jest skuteczna w 80%, ale lekarze podkreślają, że każdy przypadek jest indywidualny i zależny głównie od stanu zdrowia pacjenta.

Dawcą może być każdy w wieku od 18. do 55. roku życia ważący minimum 50 kg, ale bez przesadnej nadwagi.

Przeszczep komórek macierzystych polega na uprzednim stymulowaniu ciała dawcy do produkcji komórek macierzystych (zdrowi ludzie ich nie produkują) oraz pobraniu krwi obwodowej z jednego ramienia celem odfiltrowania komórek i oddania jej w drugie ramię – zabieg trwa około 4 do 6 godzin. Technika ta stosowana jest u 80% pacjentów.

Przeszczep szpiku kostnego polega na pobraniu szpiku z kości talerzowej biodrowej (z miednicy). Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym i wymaga 3-dniowego pobytu w szpitalu (przygotowanie do zabiegu, zabieg, obserwacja po zabiegu). Technikę tą stosuje się u dzieci, pacjentów z niedowagą lub u chorych z wyniszczonym organizmem.

Za dni poświęcone pobraniu komórek lub szpiku wystawia się zwolnienie lekarskie z wypłacanym 100% wynagrodzeniem (dla porównania: zwykłe „L4”, to 80% wynagrodzenia).

Najbliższe okazje do rejestracji:

  • 18 listopada, Cafe Skrzynka, od godziny 14:00 do ostatniego chętnego
  • 19 listopada, stadion Raków, w godzinach od 12:00 do 15:00

Prosimy o przemyślane decyzje. Kiedy po rejestracji otrzymasz telefon, to znaczy, że gdzieś ktoś zyskał nadzieję na wyrwanie się z uścisku śmierci. Odmowa uczestnictwa w zabiegu w takiej chwili, to ogromna niegodziwość i praktycznie wyrok dla chorego, który chwilę wcześniej mógł zacząć planować życie na nowo.

Niebawem kolejna okazja do rejestracji. Tymczasem zobacz film przygotowany bardzo szybko (stąd jakość edycji) jeszcze dla Weroniki, w którym autor tłumaczy w przystępny sposób zagadnienia związane z zabiegami.