FOTOCZEWA

Serwis fotoreportersko-prasowy. Niezależni, niepoprawni, niepokorni

Imprezy/Uroczystości

Pożegnaliśmy 14. Festiwal Filmów Optymistycznych

W minioną niedzielę uroczyście zakończono 14. edycję Festiwalu Filmów Optymistycznych MULTIMEDIA HAPPY END. Przez 5 dni dostarczył Częstochowianom ponad 40 filmów z pozytywnym przekazem

Niemal do znudzenia, ale dla poprawności jeszcze raz przypomnimy, że „Multimedia Happy End” Festiwal Filmów Optymistycznych jest jednocześnie konkursem, jak i przeglądam filmów amatorskich, studenckich i profesjonalnych z gatunku fabularnego oraz dokumentalnego. Publiczność nieodpłatnie oglądając wszystkie udostępnione jej projekcje ocenia filmy w skali od 1 do 5 razem w efekcie wskazując najlepszy w jednej z sześciu następujących kategorii: amatorski film dokumentalny, studencki film dokumentalny, profesjonalny film dokumentalny oraz odpowiednio z fabularnymi. Do projekcji przez kapitułę konkursu dopuszczane są filmy zgłoszone przez twórców. Wybierane są najlepsze produkcje, a warunkiem udziału jest optymistyczne przesłanie filmu.

Festiwal filmowy – to jest coś

Multimedia Happy End malowanie ryb
Multimedia Happy End
malowanie ryb

Częstochowa sama próbuje organizować sobie różne górnolotne wydarzenia kulturalne. Dołącza do nich Urząd Miasta partycypując w części kosztów. Mamy więc m.in. Festiwal Kultury Niezależnej FRYTKA OFF, czy festiwal REAGEE ON, a nawet Międzynarodowy Festiwal Jazzu Tradycyjnego HOTTJAZZ SPRING. Wszystkie jednak skupiają się wokół muzyki – nawet inscenizacje teatralne i quasi-teatralne okraszone są jej dźwiękami.

W Częstochowie pierwszy film powstał w 1913 roku, a był nim dokument utrwalający na celuloidowej pamięci fakt pożaru częstochowskiej zapałczarni. Od tamtego czasu nie było większego wydarzenia o charakterze kulturalnym związanym z X Muzą. Na małym polu działały kina studyjne, jak OKF Iluzja, czy OKF Rumcajs przy Klubie Politechnik. Nasze miasto w okresie PR dysponowało nawet sześcioma kinami, przed wojną chyba nawet było ich więcej. Ale wielkiego festiwalu nie było – do zeszłego roku…

Złota ryba w Częstochowie

W 2003 r. w Jeleniej Górze odbyła się pierwsza edycja festiwalu. To tam zaprezentowano najcieplejszy chyba film „U Pana Boga za piecem” w reż. Jacka Bromskiego. Z czasem festiwal zyskał sponsora głównego – grupę Multimedia Polska, który został sponsorem tytularnym. Przez lata z przyczyn, które pozostają już tylko historią, festiwal przewędrował do Rzeszowa i dotarł w 2015 r. do Częstochowy.

Multimedia Happy End
Multimedia Happy End

Skąd zachwyt? Pomimo, że festiwal nie jest tak wielki, jak ten w Gdyni i nie jest tak rozreklamowany, jak wrocławski „Nowe Horyzonty”, to jednak jest festiwalem o zasięgu krajowym i gdyby w poważnym środowisku filmowym zapytać o „Happy End”, to każdy będzie wiedział, co to jest. Przesłaniem festiwalu jest optymizm, co stanowi duże wyzwanie dla filmowców, bowiem tak napisać film, by losy bohaterów nawet w najcięższych sytuacjach życiowych potoczyły się tak, że widz wyniesie coś dobrego, pozytywnego, że po prostu uśmiechnie się, a na duszy zrobi mu się ciepło, jest trudno – zwłaszcza, gdy rozważamy film dokumentalny, gdzie operuje się rzeczywistością zastaną! Ale da się! Właśnie takie filmy są prezentowane w czasie tego festiwalu. Zainteresowanie jest ogromne, filmy są nadsyłane z całego kraju, zaś miejscem ich produkcji niekiedy najodleglejsze zakątki świata – jak prezentowany w czasie tegorocznej edycji film „Uciec na Pitcairn” ukazujący malowniczą wyspę na Pacyfiku.

I to wszystko po raz drugi obyło się w Częstochowie!

Nagrody też są!

Festiwal jest konkursem. W 2016 r. przyznano nagrody następującym twórcom:

 • Grand Prix i 3 tys. zł ufundowane przez Multimedia Polska
  „Moje córki krowy”, reż. Kinga Dębska
 • Profesjonalny film fabularny
  „Planeta singli”, reż. Mitja Okorn.
 • Niezależny film fabularny
  „Moth attack”, Oskar Hutny
 • Najlepszy studencki film fabularny
  „Kac”, reż. Maciej Buchwald.
 • Profesjonalny film dokumentalny
  „Miłość na końcu świata”, reż. Monika Meleń.
 • Niezależnym film dokumentalny
  „Uciec na Pitcairn”, reż. Marek Ułan-Szymański
 • Studencki film dokumentalny
  „Ślimaki”, reż. Grzegorz Szczepaniak.
 • Wyróżnienie
  „Koniec spania”, reż. Ryszard Ferenc.
 • Nagroda specjalna dyrektora festiwalu dla największej optymistki
  Monika Meleń – do projekcji dopuszczono aż pięć jej filmów!
 • Honorowe Złote Ryby
  Katarzyna FiguraKrzysztof Kasprzak za wspieranie kina niezależnego.

Część z filmów niebawem powinna być dostępna na zewnętrznych platformach wideo, najczęściej na YouTube, czy Vimeo.

Imprezą towarzyszącą festiwalowi już po raz trzeci było wielkie malowanie ryb. Za najlepszą uznano tę pomalowaną przez stowarzyszenie artystów „Przybij Piątkę”, którzy niebawem będą mogli wskazać trzy życzenia dzieci do spełnienia, a o co zatroszczy się sponsor – firma Multimedia Polska.

I filmy produkują!

Warsztaty filmowe Frytka Off
Warsztaty filmowe Frytka Off

Organizator Festiwalu Filmów Optymistycznych „Multimedia Happy End” działa w Częstochowie dwa razy do roku. W pierwszej połowie pojawia się tuż przed Festiwalem Kultury Niezależnej, w ramach którego odbywają się warsztaty filmowe, a w ich czasie uczestnicy w praktyce uczą się produkcji filmów dokumentalnych i fabularnych.

Podobnie jesienią, kiedy na tydzień przed festiwalem kilkunastu Częstochowian ucząc się produkuje kolejny film niezależny.

Warsztaty Multimedia Happy End
Warsztaty Multimedia Happy End

W zeszłym roku wyprodukowano film dokumentalny „Baśka, jak motyl” [zobacz]. Którego remake pt. „Baśka” [zobacz] pokazano w czasie tegorocznego festiwalu, a dzięki któremu reżyser i Dyrektor Festiwalu, Piotr Paweł Żukowski, otworzył przewód doktorski. W czasie jesiennych warsztatów nakręcono „Jasne, że Częstochowa jest happy” [klik] z udziałem początkujących i zdolnych zawodowych aktorów młodego pokolenia.

W bieżącym roku nakręcono dokument „Siostry pędzla” [publikacja niebawem] o dwóch malarkach różnych profesji uczących się ich nawzajem, zaś na początku października wyprodukowano pastisz paradokumentów pod tytułem „Dwie twarze księdza Mateusza” [publikacja niebawem].

Komentarz: Wracajcie!

Marian Dziędziel na Festiwalu Filmów Optymistycznych
Marian Dziędziel na Festiwalu Filmów Optymistycznych

Organizacja festiwalu nie jest łatwa, do czego dochodzą drobne problemy generowane lokalnie, o których już nie będziemy wspominać, choć bywały żenujące. Najważniejsze jest, że do Częstochowy zjeżdżają najlepsze produkcje filmowe o pozytywnym przesłaniu, a za nimi wspaniali twórcy filmowi wraz z czołowymi polskimi aktorami – w tym roku gościliśmy na naszej ziemi aktorów Mariana Dziędziela oraz Katarzynę Figurę.

Katarzyna Figura (fot. Multimedia Happy End)
Katarzyna Figura (fot. Multimedia Happy End)

Do organizacji festiwalu potrzeba nie tylko środków finansowych, ale także infrastruktury. W tym roku swoje podwoje udostępnił Ośrodek Kultury Filmowej „Iluzja” oraz Ośrodek Promocji Kultury „Gaude Mater”, a także budynek odwachu zajmowany przez Wydział Promocji Kultury magistratu oraz Filharmonia Częstochowska. O to, aby festiwal udało się zorganizować pod względem logistycznym, zadbamy my – zaangażowani mieszkańcy miasta, radni oraz jednomyślni dziennikarze z różnych redakcji. A Wy, Drodzy Organizatorzy, pomyślcie o nas, jako o gospodarzach kolejnej, piętnastej już edycji festiwalu.

Dziękujemy i zapraszamy ponownie!