FOTOCZEWA

Serwis fotoreportersko-prasowy. Niezależni, niepoprawni, niepokorni

Imprezy/Uroczystości

Dzisiejszy program – I dzień festiwalu

Dziś zaczyna się nasze częstochowskie filmowe święto. Przedstawiamy dzienny program 14. festiwalu filmów optymistycznych Multimedia Happy End. Jakie filmy będzie można obejrzeć dziś, pierwszego dnia festiwalu w częstochowskim OKF?

Seanse rozpoczynają się punktualnie o godzinie 16:00 w sali Kinowej Ośrodka Kultury ILUZJA i potrwają do godziny 21:00. Filmy przewidziane do wyświetlenia na dany dzień podzielono na bloki. W ramach seansów przewidziano także interesujące spotkania z twórcami. Filmy dzielone są na konkursowe (publiczność głosuje na filmy w ramach danej kategorii) oraz na pokazy specjalne, czyli pozakonkursowe.

Do soboty można pytać w Biurze Festiwalowym (OKF Częstochowa) o wejściówki na galę finałową, która odbędzie się w Filharmonii Częstochowskiej, w trakcie której koncert zagra Katarzyna Groniec.

12 października, środa

Blok I, godzina 16:00

Moth Attack (reż. Oskar Hutny, fabularny, 9 min., 2016 r.) – konkursowy
Film przedstawiający historię dziewczynki mieszkającej na wsi wraz ze starszym bratem. Pewnego dnia obserwuje kota pożerającego ćmę. Wtedy wpada na pomysł zostania owadem.

Warszawski sen (reż. Marika Magriel, klip, 3 min., 2015 r.) – konkursowy
Twórcy dziękują Małgorzacie Niemen-Wydrzyckiej, Natalii Niemen-Otrembie, Eleonorze Atalay, Marii Gutowskiej, Markowi Gaszyńskiemu za możliwość wykorzystania słów i melodii utworu „Sen o Warszawie”.

Siostry pędzla (reż. Piotr P Żukowski, dokumentalny, 12 min., 2015 r.) – specjalny
Film o dwu malarkach: Magdalenie, która maluje obrazy i Isabel, która maluje ludzi, a dokładniej – upiększa ich. Bohaterki nawzajem uczą się swoich profesji. Film powstał w czasie warsztatów organizowanych w czasie Festiwalu Kultury Niezależnej FrytkaOFF w Częstochowie. Zobacz materiał z powstawania filmu →

Baśka (reż. Piotr P. Żukowski, dokumentalny, 15 minut, 2015 r.) – specjalny
Portret pogodnej siedemdziesięciolatki, która wytrwale realizuje swoje marzenia z dzieciństwa.

Martin i jego blondyneczki (reż. Monika Meleń, dokumentalny, 12 min., 2014 r.) – konkursowy
Martin studiuje informatykę i uczy się w szkole muzycznej, a w wolnych chwilach gra w piłkę, muzykuje na akordeonie i na trąbce. Nie widzi przeszkód w spełnianiu swoich marzeń i realizacji wszystkich zamierzeń. Jest niezwykle pozytywnym człowiekiem, a co do jego blondyneczek… trzeba to zobaczyć.

Kanary: ostatnia kontrola (reż. Delfin Lakatosz, dokumentalny, 25 min., 2013 r.) – konkursowy
Prezes Zarządu transportu Miasta Stanisław Dolarski listownie informuje swoich pracowników (Zbycha, Ryśka, Zenka i Pati) o ich ostatnim dniu pracy w komunikacji miejskiej. Wściekli kontrolerzy rozpoczynają „dzień kanara”. Film zrealizowany smartfonem zmontowano na tablecie.

7 miliardów innych (reż. – nie podano -, dokumentalny, 90 min., 2016 r.) – specjalny
Dokumentalny projekt wiceo, którego celem jest zaprezentowanie intymnego portretu Ludzkości w XXI wieku. Od 2003 r. udało się zebrać ponad 6 tysięcy wypowiedzi ludzi z 84 krajów świata. Projekt zakończyła polska edycja realizowana m.in. w Częstochowie.

Blok II, godz. 19:00

Twarze z fotografii (reż. Radosław Pawłowski, dokumentalny, 10 min., 2016 r.) – konkursowy
Bohaterami filmu są maszyniści kolejowi, którzy pracują przy odrestaurowanej kolejce wąskotorowej. Oddają się swej pracy, która stała się ich pasją.

Siłacz (reż. Mateusz Żegliński, dokumentalny, 4 min., 2014 r.) – konkursowy
Filmowy portret człowieka o wielkiej sile.

Drużyna z zespołem (reż. Monika Skrzypczak, dokumentalny, 9 min., 2016 r.) – konkursowy
Film o pierwszej w Polsce, a może też w Europie, sekcji ju-jitsu dla dzieci z zespołem Downa, którą prowadzi mistrz Polski – Sławek Kowalczyk.

Moje córki krowy (reż. Kinga Dębska, fabularny, 88 min., 2015 r.) – konkursowy
Historia dwu sióstr, które postawione w trudnej sytuacji życiowej zmuszone są do współdziałania mimo wzajemnej niechęci.

Zakończenie przewiduje się na okolice godz. 21:00.