FOTOCZEWA

Serwis fotoreportersko-prasowy. Niezależni, niepoprawni, niepokorni

Imprezy/Uroczystości

Figura i Kasprzak laureatami Honorowej Złotej Ryby

Już w niedzielę, 16 października, odbędzie się  uroczysta gala finałowa festiwalu Multimedia Happy End, w trakcie której wręczone zostaną Złote Ryby w sześciu kategoriach konkursowych oraz dwie Honorowe Złote Ryby

Honorowe Złote Ryby przyznawane są co roku przez organizatorów Festiwalu Filmów Optymistycznych Multimedia Happy End dla osób i instytucji wspierających polskie kino niezależne. W tym roku, w czasie gali finałowej 14. edycji festiwalu, laureatami będą Katarzyna Figura i Krzysztof Kasprzak.

Optymistyczny festiwal

Przypominamy: 14. festiwal Multimedia Happy End odbędzie się w Częstochowie w dniach 12-16 października i w tym czasie zostanie zaprezentowany przegląd najbardziej optymistycznych polskich produkcji filmowych minionego sezonu. Najlepsze filmy, wybrane w plebiscycie publiczności, otrzymają statuetki Złotych Ryb. Organizatorzy festiwalu przyznają natomiast specjalne Honorowe Złote Ryby, które rokrocznie trafiają w ręce osób i instytucji zasłużonych dla rozwoju polskiego kina niezależnego. Serwis Fotoczewa objął wydarzenie swym patronatem medialnym.

W tym roku taką honorową nagrodę odbierze aktorka filmowa i teatralna Katarzyna Figura oraz reżyser, i dokumentalista Krzysztof Kasprzak.

Multimedia Happy End
Multimedia Happy End

Katarzyna Figura – zarys

Katarzyna Figura (fot. Multimedia Happy End)
Katarzyna Figura (fot. Multimedia Happy End)

Katarzyna Figura, to bardzo znana aktorka, śmiało można twierdzić: ikona polskiego kina. Występowała u czołowych polskich reżyserów , takich jak: Krzysztof Kieślowski („Bez końca”), Wojciech Jerzy Has („Osobisty pamiętnik grzesznika”), Radosław Piwowarski („Pociąg do Hollywood”), Andrzej Kondariuk („Mleczna droga”, „Wrzeciono czasu”, „Słoneczny zegar”). Znamy ją również z pamiętnych kreacji w komediach „Killer” i „Killerów 2-ów” Juliusza Majewskiego oraz „Ajlawju” Marka Koterskiego, za którą otrzymała nagrodę za pierwszoplanową rolę kobiecą na Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni. Kolejną statuetkę na tym festiwalu aktorka zdobyła za rolę w „Ubu Król” Piotra Szulkina.
Katarzyna Figura jest także uznaną aktorką teatralną. Przez wiele lat związana była z Teatrem Współczesnym w Warszawie, oraz Teatrem Dramatycznym m.st. Warszawy im. Gustawa Holoubka, a od 2013 r. jest etatową aktorką Teatru Wybrzeże w Gdańsku. Od kilku lat prowadzi również zajęcia aktorskie w Gdyńskiej Szkole Filmowej.

Laureatkę tegorocznej Honorowej Złotej Ryby będzie można zobaczyć w najnowszym filmie niezależnego reżysera Piotra Matwiejczyka pt. „Papierowe gody”, który zostanie wyświetlony premierowo na festiwalu w ramach pokazów pozakonkursowych w dniu 15 października [zobacz program].

Krzysztof Kasprzak – zarys

Krzysztof Kasprzak (fot. Multimedia Happy End)
Krzysztof Kasprzak (fot. Multimedia Happy End)

Organizatorzy festiwalu pamiętają także o twórcach związanych z Częstochową. Dlatego drugim laureatem Honorowej Złotej Ryby na tegorocznym festiwalu będzie częstochowski filmowiec, dokumentalista, Krzysztof Kasprzak, który swoją uwagę poświęca przede wszystkim historii Częstochowy. To właśnie on jest autorem dokumentów poświęconych rozwojowi miasta i regionu w latach 60., 70. i 80. Na festiwalu Multimedia Happy End będzie można obejrzeć najnowszy film „Częstochowa lat 90 XX wieku”.  Filmy „Spacer po Częstochowie” i „Niezapomniana Częstochowa”, to również jego dzieła. Tym samym, gromadząc i opracowując archiwalne materiały filmowe stworzył „Filmotekę częstochowską”. Reżyser jest także pomysłodawcą i współorganizatorem Festiwalu Filmów Dokumentalnych im. Braci Krzemińskich „Moja mała Ojczyzna”.

Laureaci Honorowej Złotej Ryby

Honorowa Złota Ryba wręczana jest na Multimedia Happy End od pierwszej edycji, która miała miejsce w 2003 r. w Jeleniej Górze. Od tego czasu nagrody odebrało już 24 laureatów. Wśród nich są filmowcy, aktorzy, przedstawiciele środowiska akademickiego, a także instytucje i wydawnictwa: prof. Andrzej Jurga (2003), Grażyna Kędzielawska i Jerzy Stuhr (2004), Artur Baron Więcek, Witold Bereś i Andrzej Kołodyński (2005)  Jan Machulski i Canal Plus (2006), Wydawnictwo Kontrabanda i  Maciej Ślesicki (2007), Mirosław Baka i Telewizja Kino Polska (2008), Marcin Dorociński, Janusz Maria Tylman i dystrybutor Propaganda (2009), Cezary Pazura i Mistrzowska Szkoła Filmowa Andrzeja Wajdy (2010), Grzegorz Halama i  Andrzej Gałła (2010), Mirosław Dembiński i  Edward Linde Lubaszenko (2012), Jan Stawarz (2013), Marian Dziędziel i Bodo Kox (2014), Krzysztof Globisz i Wydawnictwo Wojciech Marzec (2015).

Opr. na podst.mat.prasowych