FOTOCZEWA

Serwis fotoreportersko-prasowy. Niezależni, niepoprawni, niepokorni

Imprezy/Uroczystości

Częstochowianki aniołami dzieci chorych na raka

Grupa częstochowianek przyłączyła się do akcji wspierania pacjentów dziecięcej hematologii z Lublina. Akcja polega na przygotowaniu kartki z ciepłymi słowami wsparcia, ale częstochowskie anioły w skali kraju dostarczą dodatkowo czegoś wyjątkowego

Akcja „Wylosuj Anioła” polega na wysyłaniu kartek z życzeniami do dzieci chorujących leczących się w Oddziale Hematologii, Onkologii i Transplantologii Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie. Kartki mają zawierać życzenia powrotu do zdrowia, słowa otuchy lub inny budujący przekaz i muszą być adresowane anonimowo (nie do konkretnego dziecka) z tym jednak, aby treść kierowana była do chłopca lub dziewczynki. Kartki będą wręczane losowo – dziecko przybywające na leczenie wylosuje sobie kartkę i odczyta życzenia.

Dodać otuchy

Jak zauważają organizatorzy akcji – grupa rodziców młodych pacjentów współpracująca z fundacją „Gdy liczy się czas” – lęk, ból i niepewność towarzyszą dziecku, i rodzinie w czasie choroby, a inicjatywa pisania kartek ma wesprzeć dziecko słowem otuchy w tym czasie.

Kartki będą wręczane dziecku losowo. Na oddziale panuje duża rotacja, albowiem dzieci nie przebywają na oddziale stale stawiając się jedynie na czas badań lub zabiegów: naświetlania, chemioterapii, czy leczenia powikłań po niej. Kartka z życzeniami od „Anioła” będzie miłym elementem przykrej wizyty.

Częstochowskie aniołki

aniolyKoordynatorką akcji w Częstochowie została Beata Kulczyńska, znana dotąd ze współorganizowanych przez siebie kolejnych edycji „Szlachetnej Paczki”, czy akcji werbowania dawców szpiku kostnego fundacji DKMS.

– Informację o akcji znalazłam przypadkiem, ale od razu postanowiłam się do niej przyłączyć – powiedziała dziennikarzowi serwisu Fotoczewa Beata Kluczyńska i dodała: – Zależy mi, aby dołączyło do niej jak najwięcej osób – oznajmiła.

Szybko przechodząc od słów do czynów zachęciła kilka swoich znajomych i od razu razem przystąpiły do działania – włączone przez Beatę Kulczyńską znajome pozyskują kolejnych chętnych działaczy lub darczyńców. Dzięki temu zaangażowaniu z Częstochowy nie wyjadą same kartki, a urocze komplety w postaci kartki z życzeniami wraz z dołączonym do niej własnoręcznie wykonanym aniołkiem, a także książki i artykuły plastyczne.

„Wyzwanie podjęte”

Jedna z uczestniczek oznajmiła na swoim profilu w serwisie społecznościowym „Wyzwanie podjęte”, czym zasygnalizowała rozpoczęcie niezwykłej pracy – niemal wszystkie wykonują aniołki z włóczki na szydełkach. Pozostali zaś w najbliższy weekend wykonają swoje aniołki z masy solnej: – Składniki otrzymałyśmy od licznych darczyńców, od osób prywatnych i od hurtowni – opowiedziała Kulczyńska.

Dodatkowo częstochowskim anielicom udało się zebrać liczne przybory papiernicze i książki dla dzieci. Wszystkie zebrane dary zostaną przekazane fundacji na początku listopada.

Zostań aniołem

Częstochowskie anioły zachęcają do współudziału wszystkich tych, którzy chcą dodać otuchy dzieciom walczącym boleśnie z nowotworami. Wszystkie aktualności związane z częstochowską edycją akcji oraz dotyczące sposobu udzielenia wsparcia publikowane są na panelu wydarzenia w serwisie Facebook pod nazwą „Wylosuj Anioła :) ” [tutaj]. Od wspierających oczekuje się przede wszystkim kartek – kupionych lub wykonanych ręcznie, ale także innych artykułów: – Chciałybyśmy przekazać także zestawy do rękodzieła, więc mile widziane są wszelkie przybory przydatne do tego, jak bloki techniczne, nożyczki, zestawy do tworzenia z filcu i tym podobne – tłumaczy Beata Kulczyńska. Zbiórka kartek oraz prezentów w Częstochowie trwa do końca października.