FOTOCZEWA

Serwis fotoreportersko-prasowy. Niezależni, niepoprawni, niepokorni

Imprezy/Uroczystości

Nasz redakcyjny kolega szybszy od tramwaju i innych dziennikarzy !

foto: Marcin Biś
foto: Marcin Biś

Dziś w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu odbył się wyścig Dziennikarze kontra maszyna „Alternatywnie do celu”. Miło jest nam ogłosić, że nasz redakcyjny kolega Mateusz Orda okazał się szybszy nie tylko od pozostałych uczestników wyścigu, ale także od tramwaju, z którym uczestnicy się ściągali.

Wyścig polegał na tym, że dziennikarze poruszający się rowerem lub biegiem, którzy musieli przestrzegać przepisów drogowych ścigali się z tramwajem rejsowym. Wyścig rozpoczął się na „Kwadratach” zaś metę ulokowano przy zajezdni MPK w Częstochowie Sp z o o.

Zwycięzcą wyścigu pokonał całą trasę w czasie siedmiu minut i dziewięciu sekund i na mecie zameldował się kilka sekund przed tramwajem.

………………………………………………………………………..

„Wybieraj, zmieniaj, łącz” pod takim hasłem odbywają się tegoroczny Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu.
Każda edycja skupia się na jednym, konkretnym temacie, związanym ze zrównoważoną mobilnością, tym razem pod hasłem „Choose. Change. Combine” (Wybieraj. Zmieniaj. Łącz).
W tym czasie codziennie organizowane będą wydarzenia promujące zrównoważony transport, przygotowane przez częstochowskie organizacje pozarządowe i instytucje.

Głównym celem kampanii ETZT jest promowanie transportu przyjaznego dla mieszkańców, zachęcanie ich do łączenia dostępnych środków transportu, jednocześnie oszczędzając pieniądze, poprawiając kondycję i pozytywnie wpływając na środowisko.

Czym jest zrównoważony transport?
To transport który jest korzystny ekonomicznie, minimalizujący szkodliwy wpływ środków transportu na środowisko, a jednocześnie spełnia oczekiwania społeczeństwa.

Czy zmiana przyzwyczajeń jest możliwa?
ETZT ma promować wszystkie możliwe sposoby przemieszczania się, które spełnią nasze oczekiwania, a jednocześnie są przyjazne dla środowiska, a więc do: jazdy na rowerze, korzystania z transportu zbiorowego, czyli tramwajów, autobusów, pociągów, itp., chodzenia pieszo, tam gdzie jest to możliwe, ewentualnie do biegania.
A jeśli naprawdę musimy poruszać się samochodem, to korzystajmy z tzw. car-poolingu (czyli „podwózek”).
Wszystko tak naprawdę zależy od naszej świadomości i chęci, dlatego ważne jest uświadamianie ludziom, że jest to możliwe do wykonania.

Co się będzie działo w ramach ETZT w tym roku w Częstochowie?
Program działań jest na bieżąco uaktualniany na profilu na facebooku: „Częstochowski Dzień bez Samochodu”. W tym roku odbędzie się m.in.:
– rodzinny Bieg i Marsz Nordic Walking
– zajęcia artystyczne i animacyjne dla dzieci
– wycieczka rowerowa śladami byłych obiektów sportowych w Częstochowie,
– dziennikarze kontra maszyna – „ALTERNATYWNIE DO CELU”
– piknik z okazji Dnia bez Samochodu
– dzień bez biletu

Pełną fotorelację możesz zobaczyć na naszym fanpage.

Autor: Marcin Biś

ZOSTAW ODPOWIEDŹ