FOTOCZEWA

Serwis fotoreportersko-prasowy. Niezależni, niepoprawni, niepokorni

Komunikacja

TO JUŻ TRZY LATA Z LINIĄ TRAMWAJOWĄ NR 3 (ANKIETA)

foto: Marcin Biś
foto: Marcin Biś

Dziś mijają trzy lata od otwarcia linii tramwajowe nr 3. Z tej okazji postanowiliśmy przeprowadzić ankietę dotyczącą linii. Ankietę można wypełnić tutaj: http://moje-ankiety.pl/respond-79354.html

Trzeci września 2012r. miał być wielkim dniem dla Częstochowy jednak rzeczywistość była inna i okazała się komunikacyjną katastrofą przez liczne awarie (m.in. spalił się jeden z modułów zasilających linię). Drugiego dnia było jeszcze gorzej, a to za sprawą awarii podstacji trakcyjnej, która została źle zaprojektowana i w konsekwencji musiano ograniczyć częstotliwość kursowania tramwajów.

Przypomnijmy, że pierwotnie tramwaje na „trójce” miały kursować co 8 minut. No właśnie miały, ale rozdzielnia prądu w pobliżu ul. Bohaterów Katynia została źle zaprojektowana i nie wytrzymywała natężenia kursowania tramwajów, ponieważ została wyposażona w zbyt małą ilość modułów. Co oznaczało, że bez rozbudowy podstacji i zachowaniu ówczesnej częstotliwości mogły następować kolejne awarie prądu ze względu na zbyt duże natężenie. To właśnie wtedy nastąpiły pierwsze zrozumiałe cięcia na „trójce” i tramwaje nie kursowały już z częstotliwością ośmiominutową tylko dziesięciominutową. Częstotliwość 10-minutowa obowiązywała przez ponad 2 lata, w końcu w styczniu br. MZDiT dokonał kolejnego zamachu na „trójkę” w niewyjaśniony sposób ograniczając częstotliwość kursowania o kolejne dwie minuty. Tym razem MZDiT stwierdził, że zmiany częstotliwości kursowania tramwajów są niemal niezauważalne i nieodczuwalne dla pasażerów oraz zmiany nie wpłyną na ilość przewożonych osób, natomiast powinny pozytywnie wpłynąć i optymalnie wykorzystać dostępny tabor.

Linia tramwajowa nr 3 to odcinek o długości 4,5 km i prowadzi al. Niepodległości, ul. Jagiellońską, ul. Orkana, al. 11 Listopada, ul. Jesienną, ul. Rakowską, do pętli przy stadionie Raków.

Z okazji trzeciej rocznicy postanowiliśmy przeprowadzić ankietę, w której zadaliśmy takie same pytania jakie były w ankiecie przeprowadzonej przez Miejski Zarząd Dróg i Transportu w Częstochowie podczas oficjalnego otwarcia linii oraz dodaliśmy dwa dodatkowe pytania. Ciekawi jesteśmy, czy po upływie trzech lat zmieniły się preferencje respondentów odnośnie linii.

Zachęcamy do wypełnienia ankiety http://moje-ankiety.pl/respond-79354.html

Artykuł możesz komentować na naszym fanpage.

Autor: Marcin Biś

ZOSTAW ODPOWIEDŹ