FOTOCZEWA

Serwis fotoreportersko-prasowy. Niezależni, niepoprawni, niepokorni

Komunikacja

NA TOROWISKU PRZY UL. JESIENNEJ ZOSTANĄ ZAMONTOWANE SMAROWNICE TOROWE

foto: Marcin Biś
foto: Marcin Biś

Miejski Zarząd Dróg i Transportu w Częstochowie ogłosił zapytanie ofertowe na dostawę i montaż dwóch sztuk smarownic torowych, które zostaną zamontowane na torowisku przy ul. Jesiennej w rejonie budynku przy ul. Bohaterów Katynia 52.

Przedmiotem zamówienia są roboty związane z montażem dwóch sztuk smarownic torowych w ramach zadania pn.: „Poprawa komfortu mieszkańców poprzez montaż smarownic torowych i ekranów akustycznych przy ul. Jesiennej w rejonie budynku przy ul. Bohaterów Katynia 52”.

Zakres zamówienia obejmuje dostawę dwóch sztuk smarownic do szyn tramwajowych, które będą zasilane z sieci trakcyjnej za pośrednictwem przetwornicy napięcia 660V/24V DC. Smarownice będą przystosowane do pracy ze smarami biodegradowalnymi oraz będą wzbudzane przez nadjeżdżający tramwaj. Smarowanie odbywać będzie się jednocześnie dla obu szyn.

Przypomnijmy, że cała sprawa ze smarownicami zaczęła się rok temu kiedy to mieszkańcy bloku przy ul. Bohaterów Katynia 52 stwierdzili, że przejeżdżający tramwaj przed ich blokiem piszczy oraz skrzypi i zgłosili sprawę do jednego z programów interwencyjnych. W trakcie programu akustyk potwierdził, że tramwaje emitują zbyt duży hałas i zlecił ustawienie ekranów akustycznych oraz smarownic. Miejski Zarząd Dróg i Transportu w Częstochowie miał jednak inny sposób na poprawę komfortu życia mieszkańców bloku przy ul. Bohaterów Katynia 52 i ogłosił konsultacje społeczne w sprawie likwidacji nocnych tramwajów i zastąpienie ich autobusami. Mieszkańcy Częstochowy jednak odrzucili propozycję MZDiT i nocne tramwaje zostały.

Na ratunek mieszkańców wyszedł jeden z mieszkańców, który zgłosił do ubiegłorocznego budżetu partycypacyjnego wniosek o montaż smarownic. O dziwo wniosek uzyskał niewiele głosów i przepadł. Jednak dzięki prezydentowi miasta, który dokonał autopoprawkę i wprowadził wniosek do realizacji z budżetu.

Znajdziesz nas także na Facebook-u.

Autor: Marcin Biś
Źródło: MZDiT

ZOSTAW ODPOWIEDŹ