Aleja Najświętszej Marii Panny – zarys historyczny
Trasa Alei Najświętszej Marii Panny została wytyczona w 1818 roku z inicjatywy magistratu Starej Częstochowy. Nowa arteria miasta została wówczas określona jako ,,droga od Starej do nowej Częstochowy i Jasnej Góry prowadząca’’. Aleja stanowi jedno z największych osiągnięć polskiej urbanistyki …
Wrzesień 1939 – początek okupacji Częstochowy
Dzisiaj obchodzimy 81. rocznice wkroczenia wojsk niemieckich do Częstochowy. Po napaści na Polskę 1 września 1939 roku, Niemcy wkroczyli do naszego miasta już w niedzielę 3 września 1939 roku. Byli to żołnierze Wermachtu, którzy wchodzili w skład 10 armii gen….
Rola Częstochowy podczas Bitwy Warszawskiej
Po odzyskaniu przez Polskę 11 listopada 1918 roku niepodległości, nasz kraj był dopiero na początku bardzo długiego procesu formowania się państwowości. Po 123 latach zaborów państwo polskie nie tylko musiało scalić trzy bardzo różne systemy gospodarcze, polityczne i ekonomiczne ale…
Wspomnienie stacji Częstochowa Warta
Oddana do użytku na początku XX wieku jest zlikwidowaną stacją kolejową na linii Dąbie – Częstochowa Warta, znajduje się na wschód od dawnego dworca Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej, w pobliżu ulicy Strażackiej.
Częstochowskie wątki Powstania Warszawskiego
W tym roku obchodzimy 76. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, wielkiego aczkolwiek ostatniego wielkiego zrywu niepodległościowego narodu polskiego w walce z niemieckim okupantem. Powstanie to jak pamiętamy zostało niestety przegrane lecz dowiodło wielkiej odwagi i determinacji Podziemnego Państwa Polskiego, żołnierzy Armii…
800 lecie Częstochowy – zarys historyczny miasta
W tym roku Częstochowa świętuje 800 lecie swojego istnienia. Niestety przez panującą w kraju epidemię koronawirusa, obchody oraz wydarzenia kulturowe związane z tą rocznicą są skromniejsze niż pierwotnie zaplanował częstochowski magistrat.
Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego
Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego, funkcjonująca początkowo pod wezwaniem Św. Rocha (do 1958), została ufundowana 21 czerwca 1925 roku, przez biskupa włocławskiego Stanisława Zdzitowieckiego.
Kościół św. Andrzeja i św. Barbary
Znajdujący się u zbiegu ulic św. Barbary i św. Augustyna, kościół zwany potocznie kościołem św. Barbary, zbudowano w latach 1637-1642, z inicjatywy prowincjała O.O. Paulinów – Andrzeja Gołdonowskiego, w stylu barokowym z elementami gotyku.
Tydzień z architekturą
Częstochowski Oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP zaprasza, z okazji obchodów Roku Jubileuszowego 140-lecia organizacji zrzeszających architektów na ziemiach polskich, do odkrywania architektury Częstochowy.
Schron bojowy na ulicy Radomskiej
Schron bojowy znajdujący się vis a vis Cmentarza Komunalnego jest jednym z trzech zlokalizowanych na wzgórzu 296,6 znajdującego się na granicy dzielnic Lisiniec i Grabówka.